Výživa

Veci na stravovanie bez cukru a bez múky


Napriek svojmu prirodzenému obsahu cukru je čerstvé ovocie stále podporované pri strave bez cukru.

Zedcor úplne vlastnená / PhotoObjects.net / Getty Images

Strava bez cukru a bez múky by mohla znieť ako automaticky s nízkym obsahom uhľohydrátov, ale to nemusí byť vždy tak. Aj keď vylučujete cukor a múku, stále si môžete vychutnať zdravé celé zrná, ako je ryža, ovos a kukurica, plus škrobovú zeleninu a ovocie. Nie je však vždy ľahké jesť stravu bez cukru a bez múky. Keď sa budete riadiť týmto stravovacím plánom, musíte prechádzať okolo 61 rôznych názvov pre cukor, ktorý sa nachádza na etiketách potravín, vrátane sacharózy, jačmenného sladu, maltózy a ryžového sirupu.

Možnosti proteínov

Teoreticky by všetky proteíny nemali obsahovať múku a cukor. Zdroje múky a cukru sa však môžu preniknúť do určitých výrobkov vrátane slaniny, klobás a akýchkoľvek obalovaných výrobkov, ako sú napríklad kuracie nugety alebo zbité ryby. Ak ste na strave bez múky a bez cukru, držte sa proteínových možností, ktoré neboli spracované, ako sú steak, bravčové kotlety, bravčová panenka, kuracie prsia, kuracie stehná a morské plody, ako je losos a krevety. Medzi rastlinné zdroje bielkovín patria vajcia, tofu, orechy a semená. Pri príprave jedál bohatých na bielkoviny, ktoré obsahujú omáčky alebo iné prísady, dvakrát skontrolujte, či nepridávate náhodne cukor alebo múku k jedlu bez cukru a múky.

Nájdite dobrý tuk

Rovnako ako bielkoviny, zdroje tukov by teoreticky nemali obsahovať cukor a múku. Ak však jete svoje formy tuku v pečive, zmrzline a rozdrvených potravinách, budete jesť aj cukor a múku. Namiesto toho si vyberte tuk v nespracovaných odrodách. Patria sem avokáda, mastné ryby, ako napríklad losos (ktorý tiež obsahuje bielkoviny), orechy, olivový olej a olivy. Ak vyberiete zabalenú položku, skontrolujte zoznam prísad, aby ste zistili, či obsahuje múku alebo niektorý z týchto 60+ názvov cukru v produkte.

Choďte na zdravé sacharidy

Pokiaľ ide o bez cukru a múky, nájdenie zdravých uhľohydrátov je najzložitejšie. Ak chcete byť úplne bez akýchkoľvek cukrov, je potrebné odstrániť prírodné cukry v potravinách, ako je ovocie alebo škrobová zelenina, ako je mrkva a sladké zemiaky. Tieto potraviny však poskytujú aj dôležité živiny, ako sú vitamíny a minerály, a obsahujú vlákninu, ktorá má vplyv na cukor v krvi. Ak sa rozhodnete tieto prírodné cukry zaradiť do svojho jedálnička, môžete si vychutnať nielen zrná ako je quinoa, ovos, ryža a kukurica, ale aj všetky druhy ovocia a zeleniny, vrátane škrobovej koreňovej zeleniny, ako sú zimné tekvice.

Nápady na jedlo

Niekedy môže byť zložité spojiť všetky informácie do pevného jedla. Nápady pre stravu bez cukru a bez múky zahŕňajú:

  • raňajky: Ak sa nechcete vyhnúť všetkému zrnu alebo ovocu, vychutnajte si na raňajky ovsenú kašu s ocelovými rezmi s bobuľami. Pre možnosť s nízkym obsahom uhľohydrátov sa miešajte vajíčka so zeleninou a párujte so slaninou bez cukru.
  • obed: Varené kuracie mäso, zeler, hrozno a pekanové orechy skombinujte s majonézou (skontrolujte, či na etikete nie sú skryté cukry), soľou, korením a paprikou, aby ste dostali kuracie šalát bez cukru a múky. Jedzte radšej ako šalát než na chlieb. Zdravý je tiež veľký šalát plný zeleniny a zdroj bielkovín, ako sú vajcia natvrdo uvarené alebo nakrájané steaky.
  • večera: Uľahčite si to nasledovaním jednoduchej šablóny večere: možnosť nespracovaných bielkovín, pšeničné zrno a zelenina. Môže ísť napríklad o rybu s hnedou ryžou a brokolicou alebo grilovaný steak s chinoom a špargľou.