Zdravie

Aké sú tri hlavné typy cukrovky?


Pri cukrovke typu 1 je nevyhnutné pravidelné užívanie inzulínu.

Dynamická grafika / Creatas / Getty Images

Glukóza je cukor, ktorý vaše telo produkuje z výživných látok. Prechádza krvou a pomáha udržiavať vaše bunky, tkanivá a orgány správne fungujúce tým, že im dodáva energiu. Inzulín normálne udržuje hladinu glukózy v krvi v zdravom rozmedzí, ale ak sa vyskytne problém s jej produkciou alebo účinnosťou, môže to spôsobiť jeden z troch typov cukrovky.

Typ 1

Inzulín pomáha presunúť glukózu z krvi do buniek, ktoré ju používajú na podporu mnohých základných biochemických reakcií. Pri cukrovke 1. typu pankreas prestane tvoriť inzulín, čo vedie k vysokým hladinám glukózy v krvi. Aj keď je hladina glukózy v krvi vysoká, bunky strácajú energiu a človek s cukrovkou zvyčajne stráca váhu a má málo energie. Cukrovka 1. typu tiež spôsobuje nadmerné smäd a močenie, pretože obličky sa snažia zbaviť telo nadbytočnej glukózy vylúčením močom. Porucha sa zvyčajne diagnostikuje u detí alebo dospievajúcich, hoci sa môže objaviť aj u dospelých. Osoba s cukrovkou typu 1 musí užívať inzulín, aby udržala hladinu glukózy v krvi v zdravom rozmedzí a zabránila poškodeniu orgánov a tkanív. Inzulín sa môže užívať injekciami alebo pomocou nositeľnej pumpy, ktorá vstrekuje inzulín pod kožu. Niektoré typy inzulínu dlhodobo pôsobia s jedinou dávkou, ktorá trvá mnoho hodín, hoci v čase jedla môže byť potrebný doplnkový inzulín. Hodnotiaca správa uverejnená vo februári 2013 v časopise „World Journal of Diabetes“ sumarizuje výskum budúcich liečebných postupov pri cukrovke typu 1, vrátane veľmi dlhotrvajúceho inzulínu, ktorý je v podstate identický s ľudským hormónom a dodávacieho systému, ktorý takmer úplne napodobňuje pankreas.

Typ 2

Pri cukrovke typu 2 sa telo stáva necitlivým na inzulín, čo je situácia nazývaná inzulínová rezistencia. Hladiny glukózy v krvi sa stávajú chronicky vysoké, zatiaľ čo pankreas pokračuje v tvorbe inzulínu, ktorý sa môže u jednotlivých osôb líšiť a môže byť buď abnormálne vysoký alebo príliš nízky. Aj keď počiatočné príznaky cukrovky typu 2 sa často podobajú príznakom cukrovky typu 1, majú tendenciu sa vyvíjať pomaly, čo sťažuje detekciu poruchy. Väčšina Američanov s cukrovkou má typ 2, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u dospelých. Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb sa však výskyt cukrovky 2. typu u detí a dospievajúcich neustále zvyšuje. Liečba cukrovky typu 2 sa líši v závislosti od jej závažnosti. Aj keď niektorí ľudia musia užívať liek, ktorý senzibilizuje telo na inzulín alebo na samotný inzulín, zmeny výživy a životného štýlu sú u mnohých ľudí účinné. Mnoho ľudí s poruchou je obéznych; v mnohých prípadoch môže chudnutie pomôcť pri korekcii cukrovky. Konzumácia diéty bohatej na ovocie a zeleninu, chudé mäso, celozrnné potraviny a nízkotučné mliečne výrobky môžu tiež normalizovať hladinu glukózy v krvi, najmä v kombinácii s pravidelným cvičením. Tieto typy zmien životného štýlu sa zistili ako účinné u väčšiny adolescentov s diabetom 2. typu zahrnutých v klinickej štúdii uverejnenej v marci 2012 v časti „Zdravie dieťaťa pre deti“.

Gestačný

Ako už názov napovedá, u tehotnej ženy sa môže vyvinúť gestačný diabetes, aj keď nemá cukrovku v anamnéze. Počas tehotenstva placenta vytvára hormóny, ktoré môžu pôsobiť na telo matky, aby znížili citlivosť na inzulín, čo je prirodzená reakcia na rastúci plod, ktorý potrebuje stále viac energie, ktorá je dodávaná z hladiny glukózy v krvi matky. Niekedy sa u matky vyvinie inzulínová rezistencia podobná ako u cukrovky 2. typu. Gestačný diabetes je najpravdepodobnejší v neskorších štádiách tehotenstva, keď dieťa rýchlo rastie. Okrem stresu materských buniek produkujúcich inzulín môže ovplyvniť aj plod, čo môže spôsobiť jeho zväčšenie. To môže zvýšiť riziko problémov počas dodávky. Liečba poruchy zahŕňa pravidelné monitorovanie hladiny glukózy v krvi matky a starostlivé riadenie jej stravy a cvičenia. Po pôrode sa porucha zvyčajne spontánne vylieči, ale jej opätovné vyvolanie zvyšuje riziko podobného problému počas ďalšieho tehotenstva. Gestačný diabetes môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku diabetu typu 2 neskôr, a to aj bez ďalšieho tehotenstva.

Prediabetes

Aj keď sa prediabetes nepovažuje za formu diabetu, je to uznávaný stav, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja diabetu 2. typu. Podľa štúdie uverejnenej v roku 2012 v časti „Endokrinný systém“ sa predpokladá, že má tento stav asi 79 miliónov Američanov. U prediabetov majú hladiny glukózy v krvi tendenciu byť vyššie ako normálne, ale nie dostatočne vysoké na to, aby sa dali diagnostikovať ako cukrovka. Podľa dokumentu „Endokrinný“ môžu prediabetes spôsobiť dlhotrvajúce poškodenie orgánov, ak sa nevyriešia úpravami stravovania a zmenami životného štýlu, čo môže tento problém často napraviť. Naznačuje tiež, že u niektorých prediabetických pacientov môže byť na zabránenie rozvinutia cukrovky 2. typu potrebná liečba liekom nazývaným metformín, ktorý zvyšuje citlivosť na inzulín. Ak máte cukrovku alebo si myslíte, že by vás mohlo ochorenie ohroziť, obráťte sa na svojho rodinného lekára alebo špecialistu na endokrinológiu, ktorý vám môže odpovedať na vaše otázky a pomôcť určiť najlepší postup.