Vhodnosť

Tipy na nosenie hydratačného pásu počas polmaratónu


Na 13,1 míle je polmaratón skúškou vytrvalosti. Hydratačné pásy vám umožňujú piť tekutinu počas behu a uľahčujú tak rehydratáciu, aj keď sú asistenčné stanice zaplavené smädnými bežcami. Môžete si urobiť hydratačný pás počas polmaratónu ešte uskutočniteľným nasledovaním niekoľkých tipov.

Vyskúšajte to

Spravidla by ste nikdy nemali robiť polmaratón, ktorý ste už počas tréningu neskúšali. Skúste použiť hydratačný pás počas niekoľkých z vašich dlhších tréningových cyklov, aby ste sa cítili. Niektorí bežci považujú hydratačné pásy za nepohodlné. Ak sa vám nepáči, aký je váš hydratačný pás, nepoužívajte ho počas svojho polmaratónu - zvážte alternatívny model alebo použite len vodné zastávky na ihrisku.

Skontrolujte pravidlá

Riaditelia pretekov sa tradične nezaoberali hydratačnými pásmi bežcov. Bostonské maratónske bombové útoky v roku 2013 však vyvolali potrebu zvýšených bezpečnostných opatrení. Napríklad na maratóne v New Yorku v roku 2013 bolo bežcom zakázané používať hydratačné batohy. Hydratačné pásy boli stále povolené za predpokladu, že nádoby na vodu neboli väčšie ako jeden liter. Aby ste si boli istí, že počas behu môžete používať hydratačný pás, kontaktujte organizátorov vašej rasy najmenej niekoľko týždňov vopred.

Nie iba pre vodu

Pri spustení stratíte viac ako len vodu - stratíte tiež elektrolyty, ako je soľ a draslík. Podľa Americkej rady pre cvičenie musíte tieto elektrolyty aktívne doplňovať, ak cvičíte dlhšie ako 45 minút, čo je prípad polmaratónu. Elektrolyty môžete získať naplnením hydratačného pásu komerčným športovým nápojom alebo spotrebou športových gélov vodou.

Nezanedbávajte pomocné stanice

Hydratačné pásy by sa mali používať na doplnenie vody a športových nápojov dostupných z asistenčných staníc pozdĺž kurzu. ACE odporúča piť 7 až 10 uncí tekutín na každých 10 až 20 minút strávených cvičením. Ak je vaším cieľom napríklad dvojhodinový maratón, musíte vypiť až 120 uncí tekutiny. To je takmer galón tekutiny, čo je omnoho viac, ako si môžete vziať v hydratačnom páse.