Vhodnosť

Tonizujúce guličky vs. medicinálne guličky


Väčšie medicínske guličky môžu byť dodávané vo väčších veľkostiach ako tónovacie guličky.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

S rôznymi cvičebnými pomôckami, ktoré sa rozlievajú v miestnosti s posilňovňou v zdraví, sa niektoré kúsky môžu javiť ako zbytočné. Možno sa čudujete, prečo je potrebné mať k dispozícii tonizačnú aj lekársku guličku. Aj keď sú to oba typy fitness lopty, sú vyrobené inak a majú výrazne odlišné použitie. Existujú však prípady, keď môžete nahradiť tónovací loptu za lekársky loptu.

Použitie

Medicínske lopty sú jedným z tých zariadení starej školy, ktoré sa už roky používajú vo fitnes, zatiaľ čo tónovacie lopty sú na fitness scéne relatívne nové. Tónovacie lopty boli vyvinuté pre určitý typ programu Pilates; používajú sa podobným spôsobom ako ručné závažia používané pri cvičeniach na posilňovanie Pilates. Lekárske gule sa väčšinou používajú na plyometrický výcvik na zlepšenie rýchlosti a svalovej sily.

Veľkosti

Veľkosti týchto dvoch gúľ sa môžu prekrývať, ale tónovacie guličky majú zvyčajne tendenciu byť menšie ako medicinálne guličky. Obidva môžu byť také ľahké ako 1 libra, ale tónovacie gule sa zvyčajne pohybujú okolo 4 alebo 5 libier a sú dosť malé na to, aby sa držali v jednej ruke. Medicínske lopty na druhej strane zvyčajne prichádzajú do závaží do 50 libier a môžu byť väčšie ako basketbal. American College of Sports Medicine hovorí, že športovci, ktorí sa pripravujú na silu, môžu nájsť ešte ťažšie medicínske lopty, ak potrebujú viac ako 50 libier.

Stavba

Mäkké a poddajné medicínske gule sú obvykle vyrobené z gumy alebo kože a sú vyplnené pieskom, prachom z píl alebo iným materiálom, aby boli ťažké. Tónovacie guličky však majú škrupinu z PVC, takže sú tvrdé a nie pružné. Náplň zo železného piesku dáva váhe guličky tónovanie.

Cvičenie

Tónovacie guličky sa používajú najmä na cvičenia, ako sú motýle, bočné krúžky na rukách a pásy na ťahanie ramien, pri ktorých držíte medzi členkami tonizačnú guľu, aby zamestnávali svojich aduktorov, zatiaľ čo vaše ruky pracujú na lanách reformátora. Môžu sa tiež použiť na bežné lekárske cvičenia s loptou, ako sú veterné mlyny, rotačné drviny a sekačky na drevo, ale nesnažte sa nahradiť medicínsku guľu pri tónovaní, pretože tónovacia guľa sa neodrazí ako medicínska guľa áno a mohla by prasknúť alebo sa zlomiť.