Vhodnosť

Robí vám tréning s váhou vestu rýchlejšie?


Skúste pridať určitý odpor, aby ste zvýšili svoju rýchlosť.

Comstock / Stockbyte / Getty Images

Bežať, bežať tak rýchlo, ako môžete. Nemusí to byť len rozprávka, s malým odporom, je možné zvýšiť rýchlosť sprintu. Tréning s váženou vestou počas bežného programu sprintu vám môže poskytnúť podporu, ktorú potrebujete, aby ste sa dostali rýchlejšie. Toto zvýšenie rýchlosti môže znamenať rozdiel medzi prvým a druhým miestom. Nasaďte si vestu a začnite s tréningom.

Pridanie vesty

Pridaním váženej vesty do programu sa zvyšuje intenzita počas cvičenia sprintu. Vážené vesty prichádzajú v mnohých formách od bežných vest s váhou prišitou až po nastaviteľné vážené vesty. Hmotnostné vesty sa tiež líšia v celkovej maximálnej hmotnosti v rozmedzí od šiestich libier pridanej hmotnosti do 40 libier. Nájdenie vesty, ktorá vyhovuje vašim potrebám, je dôležité, ak chcete, aby bola vesta pohodlná počas behu. Pri výbere vesty nezabudnite príliš zvyšovať hmotnosť, môže to ovplyvniť mechaniku sprintu. Vestu možno tiež použiť na trénovanie zvýšenej rýchlosti na výstupe zo schodov alebo na „beh po schodoch“ a podobné cvičenia / cvičenia.

Robí to pre výsledky

Podľa ACSM je pridanie váženej vesty k vašim tréningom považované za pohybovo špecifické odporové zariadenie. Mnohé z týchto špecifických zariadení sa používajú na zvýšenie rýchlosti, sily a sily pre športové pohyby, ako sú beh, skákanie a šprint. Váha vesty majú obmedzenia, váha sa pridá iba do hornej časti tela, konkrétne do hrudníka. Medzi ďalšie druhy odolných zariadení patria sane, elastické pásy a padáky.

Hýb sa

S váženou vestou je možné vykonávať aj rýchle vŕtačky, ako sú kyvadlové jazdy a rôzne sprinty vzdialenosti. ACSM odporúča, aby vesta nemala byť viac ako desať percent vašej telesnej hmotnosti. Čokoľvek s vyššou hmotnosťou môže narušiť vašu mechaniku sprintu. Medzi ďalšie vŕtačky špecifické pre sprinty patria kopy na zadok, rovné šprinty na nohách a „pochody“. Tieto cvičenia viac pracujú na zlepšení mechaniky techniky sprintu.

Výsledky ukazujú

Keď trénujete s vestou, môžete si všimnúť, že sa zvýšil váš čas. Je to normálne a je to kvôli zvýšeniu hmotnosti, ktoré musí vaše telo teraz prispôsobiť. Štúdia John Cronin, Keir Hansen, Naoki Kawamori a Peter McNair zistili, že vážené vesty zvýšili čas sprintu na sprinte desať a 30 metrov. Vesta tiež ovplyvňovala zrýchlenie alebo začiatočnú fázu sprintu. Akonáhle začnete trénovať bez vesty, rýchlosť sprintu sa môže zvýšiť. Toto zvýšenie rýchlosti je pravdepodobne spôsobené niekoľkými faktormi vrátane zvýšenia sily svalov nôh a zvýšenia účinnosti vašej vytrvalosti.