Vhodnosť

10-rýchlostné bicykle vs. 3-rýchlostné bicykle


Desaťrýchlostné bicykle sú výrazne vyššie ako 3-rýchlostné bicykle kvôli vyšším prevodovým pomerom.

Obrázky John Foxx / Stockbyte / Getty

3-rýchlostný bicykel bol postupne ukončený, keď sa prehadzovačka objavila v popularite pred sedemdesiatymi rokmi, ale nedávno došlo k obnove pohodlia a krížových bicyklov. Okrem tradičného 10-rýchlostného cestného bicykla má 3-rýchlostný bicykel mnoho výrazných rozdielov. Povaha jeho hnacieho ústrojenstva je úplne jedinečná pri prevode založenom na prehadzovačke. Porovnanie výhod a nevýhod týchto dvoch bicyklov je dobrý spôsob, ako sa rozhodnúť, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám na jazdenie.

3-rýchlostný bicykel

3-stupňový bicykel používa iba dva prevodové stupne na prepínanie medzi tromi prevodovými stupňami. Na väčšine 3-rýchlostných bicyklov sú prevody usporiadané v pomere 2: 1, takže koleso sa otáča dvakrát pri každej jednej rotácii pedálov. Zamenením týchto dvoch prevodových stupňov sa bicykel stane pomerom 1 ku 2, s dvoma rotáciami pedálov na jednu rotáciu kolesa. Vypnutím všetkých prevodových stupňov je pomer jednoducho 1: 1. Trojrýchlostné bicykle sú zložitejšie ako typický systém prehadzovačky, pozostávajúci z niekoľkých menších prevodov usporiadaných okolo centrálneho ozubeného kolesa usporiadaného ako planétový alebo epicyklický prevodový systém.

10-rýchlostný bicykel

10-stupňový bicykel má päťstupňovú kazetu a dva reťaze s reťazou a je najrozšírenejšou konštrukciou viacstupňového bicykla. Tento systém používa tradičné rameno prešmykovača na posúvanie reťaze pozdĺž kazety v zadnej časti. Predné rameno prehadzovačky posúva reťaz medzi dvoma reťazami. Tento systém umožňuje celkovo 10 samostatných prevodových stupňov, pretože každý z piatich prevodových stupňov na kazete môže byť zladený s jedným z dvoch ozubených kolies. Desaťrýchlostné bicykle sú často navrhnuté tak, aby vás umiestnili do oveľa aerodynamickejšej jazdnej polohy. Desaťstupňové hnacie ústrojenstvo je primárnym prevodovým systémom na väčšine konkurenčných závodných bicyklov.

Výhody a nevýhody

3-rýchlostný bicykel má niekoľko výhod, okrem estetického pôvabu spojeného s týmito pohodlnými bicyklami a bicyklami typu cruiser. Pretože je 3-stupňový bicykel interne zameraný, je veľmi ťažké ho rozobrať. Pri pravidelnej údržbe bude 3-rýchlostný bicykel často medzi opravami omnoho ďalej ako bicykel založený na prehadzovačke, napríklad 10-stupňový. To však stojí za to; 3-rýchlostné bicykle majú pri kopcoch a vysokých rýchlostiach omnoho ťažší čas ako 10-rýchlostné bicykle, pretože ich prevodové stupne sú v pomere bližšie k sebe, čo mu poskytuje menší celkový rozsah možných možností prevodu.

Výber 3-rýchlostného alebo 10-rýchlostného bicykla

Ak ste veľmi fit a aktívny cyklista, 10stupňová rýchlosť je jasná voľba. Desaťrýchlostné bicykle vám poskytujú lepšiu škálu prevodových stupňov na riešenie náročných stúpaní, rýchlych úsekov do kopcov a dlhých úsekov otvorenej cesty. Pre príležitostného cyklistu je vzpriamená poloha a starostlivo skrytá pohonná jednotka na 3 rýchlostiach ideálna pre jednoduché zábavné bicykle, pretože je menej náchylné na vytváranie nečistôt a špiny alebo je vyradené z vyrovnania bludnou horninou.

Zdroje (2)