Vhodnosť

Bežecký pás presne replikuje rýchlosť, ktorú bežíte?


S malými úpravami bežecký pás replikuje beh vonku.

Chris Clinton / Photodisc / Getty Images

Jazda na vodorovnej ceste alebo chodníku nie je rovnaká ako jazda na bežiacom páse. Kombinácia pohyblivého pásu a nedostatočného odporu vzduchu uľahčuje bežiaci bežecký pás a umožňuje vám bežať rýchlejšie pri rovnakej úrovni úsilia. Štúdia uskutočnená v Spojenom kráľovstve zistila, že musíte nastaviť bežiaci pás na 1 percento, aby ste zopakovali náklady na energiu a rýchlosť, ktorú by ste bežali vonku.

Beží ťažšie

Mnoho bežcov by radšej trénovalo vonku ako na bežiacom páse. Vonku môžete bežať s ostatnými, užívať si scenériu alebo sa len baviť tým, že máte na svojich pleciach slnko alebo vietor vo vlasoch. Niektorým bežcom je tiež ľahšie trénovať tvrdo vonku; Keď budú niektorí ľudia požiadaní, aby bežali na rovnakej vnímanej úrovni úsilia vonku aj na bežiacom páse, bežia rýchlejšie vonku.

Výhody bežiaceho pásu

Bežecké pásy majú výrazné výhody pre bežcov, keď sú cesty zľadovatené, chodník je bahnitý alebo ak je vonkajšia teplota veľmi horúca alebo studená. V týchto situáciách vám bežecké pásy umožnia vykonávať kvalitný tréning vo vnútri, keď by vonkajší tréning mohol spôsobiť nepohodlie alebo zranenie. Bežecké pásy vám tiež môžu pomôcť zopakovať konkrétny závodný kurz a precvičiť si jedlo a pitie počas behu - niečo, čo vám pomôže v závode vonku.

Riziko úrazu

Vedci z Kansas State University zistili, že beh na bežiacom páse znižuje riziko zlomenín tibiálneho stresu. Zistili, že maximálna stredná tibiálna axiálna kompresia, napätie v ťahu, maximálne stredné napätie v ťahu a kompresné napätie boli významne vyššie pri behu vonku ako pri behu na bežiacom páse. Dospeli k záveru, že vonkajší beh je lepší, keď sa snažíte zlepšiť svoju hustotu kostí, ale bežecký pás je lepší, ak sa snažíte predísť zlomeninám tibiálneho stresu.

Vzory a tempo

Vo väčšine prípadov však prevádzka na bežiacom páse, keď sa vykoná nastavenie sklonu o 1%, bude presne kopírovať vonkajšiu jazdu. Bežci používajú rovnaké biomechanické vzorce na bežiacom páse, aký používajú vonku. Na bežiacom páse si tiež môžete ľahšie precvičiť beh na cieľovom tempe, pretože môžete nastaviť rýchlosť, ktorú chcete ísť, a trénovať sa tak, aby ste mohli bežať týmto tempom.