Zdravie

Ako liečiť hypertenziu na zníženie poškodenia konečných orgánov u pacientov s diabetom

Ako liečiť hypertenziu na zníženie poškodenia konečných orgánov u pacientov s diabetom


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hypertenzia zvyšuje riziko poškodenia koncových orgánov u ľudí s cukrovkou.

Jupiterimages / obrázky značky X / obrázky Getty

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb má diabetes viac ako 1 z 10 dospelých v USA. Mnoho ľudí s cukrovkou má tiež vysoký krvný tlak alebo vysoký krvný tlak. V preskúmaní z marca 2006 v časti „Diabetes Care“ sa tieto dva stavy označili ako zhodné, pretože k hypertenzii prispievajú aj biologické procesy, ktoré spôsobujú cukrovku. Samotná cukrovka alebo hypertenzia zvyšujú riziko poškodenia vašich očí, srdca, mozgu, obličiek a iných orgánov. Ak máte obidve podmienky, riziko poškodenia koncových orgánov sa výrazne zvyšuje. Len liečbou oboch porúch môžete minimalizovať poškodenie konečných orgánov.

Poškodenie začína skoro

Poškodenie tkaniva spôsobené cukrovkou a hypertenziou začína v skorých štádiách týchto chorôb, dlho predtým, ako sa objavia akékoľvek znaky alebo príznaky poškodenia koncových orgánov. Keď už došlo k mozgovej príhode, infarktu, zlyhaniu obličiek alebo slepote, liečba má obmedzenú hodnotu. Lekári teda začnú s liečbou, aby zabránili alebo odložili poškodenie konečných orgánov, hneď ako vám bude diagnostikovaná cukrovka. Aj keď je váš krvný tlak normálny, procesy, ktoré vedú k hypertenzii, ako napríklad zápal v stenách tepien, sa už pohybujú.

Kontrolná hladina glukózy v krvi

Hyperglykémia alebo vysoká hladina glukózy v krvi je charakteristickým znakom cukrovky a rôznymi spôsobmi prispieva k komplikáciám cukrovky. Štúdia vykonaná na Mayo Clinic College of Medicine a uverejnená v apríli 2011, časopisu Journal of Investigative Medicine, preukázala, že vysoká hladina glukózy v krvi urýchľuje zápalový proces, ktorý poškodzuje krvné cievy u ľudí s cukrovkou. To spúšťa kaskádu udalostí, ktoré vedú k ateroskleróze alebo k stuhnutiu stien tepien a k postupnému zvýšeniu krvného tlaku. Takže kontrola krvného tlaku môže byť ťažká, ak nie je Vaša hladina cukru v krvi pod kontrolou. Váš lekár môže odporučiť denné cvičenie, chudnutie, zmeny stravovania a perorálne alebo injekčné lieky na zníženie hladiny cukru v krvi.

Znížte krvný tlak

Približne 70 percent ľudí s hypertenziou potrebuje najmenej 2 lieky na kontrolu krvného tlaku, či už majú alebo nemajú cukrovku. Inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu, ako je lisinopril (Zestril, Prinivil) alebo chinapril (Accupril), sú zvyčajne prvou liečebnou líniou liečby ľudí s cukrovkou a hypertenziou. Inhibítory ACE okrem znižovania krvného tlaku znižujú aj poškodenie obličiek, ktoré sa u ľudí s cukrovkou tak často vyvíja.

Ak ACE inhibítory nie sú tolerované, blokátory receptorov angiotenzínu, ako je losartan (Cozaar) alebo telmisartan (Micardis), sú zvyčajne ďalšou voľbou. Ak regulácia krvného tlaku nie je dostatočná pri 1 liekoch, môže byť potrebné pridať blokátor vápnikového kanála, ako je napríklad nikardipín (Cardene) alebo amlodipín (Norvasc) alebo diuretikum, ako napríklad hydrochlorotiazid.

Mnohostranný problém

Poškodenie koncových orgánov v dôsledku cukrovky sa zvyčajne klasifikuje ako mikrovaskulárne - poškodenie v dôsledku choroby malých krvných ciev - a makrovaskulárne - poškodenie v dôsledku choroby veľkých krvných ciev. Mikrovaskulárne komplikácie diabetu zahŕňajú stratu zraku, zlyhanie obličiek a poškodenie nervov. Infarkty a mozgové príhody sú prejavmi makrovaskulárneho poškodenia. Aby ste predišli týmto komplikáciám, musíte regulovať hladinu glukózy v krvi, hladinu cholesterolu a krvný tlak. Váš lekár s vami bude pracovať na vývoji liečebného programu, ktorý bude riešiť všetky tieto problémy.Komentáre:

 1. Procrustes

  I think you are not right. Som si istý. Write in PM.

 2. Kuruvilla

  A do nekonečna nie je ďaleko :)

 3. Channing

  I subscribe to all of the above. We can communicate on this theme.

 4. Voodoodal

  Súhlasím, úžasná fráza

 5. Zuluhn

  Je to viac ako slovo!

 6. Kasar

  the entertaining questionNapíšte správu