Výživa

Triglyceridy: Čo ich robí vysoko?


Zvýšené triglyceridy zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Dynamická grafika / Creatas / Getty Images

Triglyceridy hrajú dôležitú úlohu vo vašom zdraví, od ich zapojenia do bunkových membrán po absorpciu vitamínov A, D, E a K. Zvýšené hladiny triglyceridov však zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb, ktoré podľa odhadov Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu ročne zabije približne 600 000 Američanov. Niektoré choroby, lieky, strava a vaša hmotnosť môžu ovplyvniť triglyceridy.

Rizikové faktory

Hladiny triglyceridov sa považujú za zvýšené, keď stúpnu nad 150 miligramov na deciliter. Jedinci s diagnózou diabetu, hypotyreózy a nefrotického syndrómu sú vystavení zvýšeným hladinám triglyceridov. Niektoré lieky môžu spôsobiť zvýšenie triglyceridov, vrátane atypických antipsychotík, beta blokátorov, živíc viažucich žlčové kyseliny, estrogénu, glukokortikoidov, imunosupresív, izotretinoínu, inhibítorov proteáz, tamoxifénu a tiazidov. Okrem toho strava s nadmerným obsahom kalórií a alkoholu, sedavý spôsob života a obezita sú rizikovými faktormi zvýšených triglyceridov.

Stavba tela

Zatiaľ čo obezita je rizikovým faktorom pre zvýšené hladiny triglyceridov, umiestnenie tuku ovplyvňuje stupeň zvýšenia. Výskum uverejnený v časopise „Obezita“ v roku 2009 zistil, že osoby s veľkými obvodmi pása a nadbytočným tukom uloženým v brušnej oblasti mali zvyčajne vyššie hladiny triglyceridov, zatiaľ čo osoby s veľkými obvodmi bedra mali často znížené hladiny triglyceridov. Umiestnenie tuku môže ovplyvniť jeho biologickú funkciu. Napríklad sa ukázalo, že tukové bunky v brušnej oblasti produkujú faktor nekrózy nádoru, škodlivú chemikáliu, ktorá môže súvisieť s niekoľkými chorobami vrátane inzulínovej rezistencie a rakoviny. Neukázalo sa, že tukové bunky v bokoch produkujú faktor nekrózy nádorov.

Sacharidy a triglyceridy

Aj keď nadmerné množstvo kalórií môže spôsobiť obezitu a viesť k vyšším triglyceridom, druh spotrebovanej živiny ovplyvňuje aj hladiny triglyceridov. Výskum publikovaný v "Journal of Lipid Research" v roku 2000 porovnával diéty, v ktorých 75 percent kalórií pochádza zo sacharidov a 10 percent pochádza z tukov - vysoký obsah uhľohydrátov, nízky obsah tuku - v porovnaní so stravami, kde 55 percent kalórií pochádza zo sacharidov a 30 percent. pochádza z tukov - miernych uhľohydrátov, miernych tukov. Tí, ktorí jedli nízkotučné diéty s vysokým obsahom sacharidov, mali na konci štúdie vyššiu hladinu triglyceridov bez ohľadu na to, či boli chudí alebo obézni.

Znížte svoje triglyceridy

Akadémia výživy a dietetiky odporúča veľa ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, omega-3 mastných kyselín, celých zŕn a chudého mäsa, ktoré pomáhajú znižovať triglyceridy. Úbytok hmotnosti je tiež účinnou metódou na zníženie triglyceridov. Štúdia uverejnená v "Journal of American College of Nutrition" v roku 2002 zistila, že obézni jedinci, ktorí chodili 25 až 30 minút päťkrát týždenne a jedli 1 200 až 1 300 kalórií denne počas 12 týždňov, stratili väčšiu váhu a znížili svoju hladinu triglyceridov v porovnaní s skupine, ktorá iba vykonávala. Aj keď extrémne kalorické obmedzenie nemusí byť pre mnohých realistické, zdravé stravovanie a cvičenie vám pomôžu udržať zdravú váhu a môžu pomôcť znížiť triglyceridy.

Zdroje (2)