Zdravie

Druhy artritídy v rukách


Deformácie prstov sa vyvíjajú s chronickou artritídou.

Comstock / Comstock / Getty Images

Artritída spôsobuje progresívnu degeneráciu kĺbov v ruke, čo významne ovplyvňuje funkčné schopnosti a kvalitu života. Prstové kĺby sú bolestivé a opuchnuté. V priebehu času sa vyvíjajú trvalé deformácie. Ruku ovplyvňujú tri hlavné typy artritídy: reumatoidná artritída, osteoartritída a psoriatická artritída. Aj keď sa proces ochorenia líši, všetky tri typy artritídy sú potenciálne oslabujúce.

Prehľad

Osteoartritída je najbežnejšou chorobou pohybového ústrojenstva v rozvinutých krajinách. Zvyčajne postihuje dospelých, ktorí sú v strednom a staršom veku. Ženy sú postihnuté častejšie ako muži a podľa článku v časopise Article Research & Therapy sa podľa odhadu 13 až 26 percent populácie má v rukách symptomatická osteoartritída. Reumatoidná artritída postihuje 1 percento populácie v Spojených štátoch a približne 70% ľudí s touto chorobou má príznaky v rukách, vysvetľuje článok, ktorý sprístupnil program prístupu verejnosti k Národným ústavom zdravia. Podľa správy poskytnutej Centrami pre kontrolu a prevenciu chorôb psoriatická artritída postihuje 1 až 3 percentá populácie v Spojených štátoch. Najčastejšie sa vyvíja od 30 do 50 rokov a postihuje rovnako mužov aj ženy.

Artróza

Osteoartritída postihuje jeden alebo viac kĺbov v tele, ktoré sa často vyvíjajú v kĺboch ​​prstov a spodnej časti palca, čo spôsobuje rozpad chrupavky. V priebehu času toto zmenšené čalúnenie medzi kosťami umožňuje postihnutým kĺbom pohybovať sa mimo zarovnania, čo spôsobuje bolesť a trvalé deformácie. Osteoartritída môže ovplyvniť kĺb jedného prsta alebo viac kĺbov v ruke. Diagnostikuje sa röntgenovým a klinickým vyšetrením, pričom na vyhodnotenie rozsahu poškodenia kĺbov sa používa ultrasonografia a magnetická rezonancia. Liečba zahŕňa protizápalové lieky, teplo a chlad na zmiernenie bolesti, dlahu pre správne nastavenie kĺbov a jemné cvičenie na udržanie rozsahu pohybu a sily.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída, ochorenie imunitného systému, postihuje všetky kĺby v tele. Príčina nie je známa. Tento stav spôsobuje deštrukciu kĺbov a zápal v ruke, pretože napáda tekutinu, ktorá maže kĺby a podporné väzy. Reumatoidná artritída postupom času spôsobuje vážne deformácie rúk, ktoré významne ovplyvňujú funkciu. Reumatoidná artritída je diagnostikovaná pri krvnej práci, ktorá testuje určité protilátky nazývané reumatické faktory v kombinácii s klinickým vyšetrením a röntgenovými lúčmi. Je liečený liekmi na zmiernenie bolesti a zápalu, ako aj liekmi, ktoré spomaľujú progresiu ochorenia. Aplikácia za tepla a chladu, jemné cvičenie a dlaha sa tiež používajú na zmiernenie bolesti a zachovanie pohybu a funkcie.

Psoriatická artritída

Psoriatická artritída je zápalové ochorenie, ktoré ovplyvňuje kĺby v ruke a je často sprevádzané škvrnami suchej červenej kože. Prstmi sa vyvinie dactylitída, ktorá sa zapáli ako klobásy, keď sa zapáli všetky štruktúry v prstoch. Výsledkom je výrazné ovplyvnenie funkcie rúk. Psoriatická artritída je diagnostikovaná pomocou krvných testov, ktoré detegujú špecifické genetické markery a úrovne zápalu v kombinácii so zobrazovaním magnetickou rezonanciou a klinickým vyšetrením, pričom sa použijú kritériá klasifikácie systému psoriatickej artritídy. Pretože tento stav môže spôsobiť poškodenie kostí, často sa vykonávajú kostné skenovania, aby sa určila úroveň rizika poškodenia kostí. Psoriatická artritída sa okrem liekov, ktoré spomaľujú proces ochorenia, lieči protizápalovými liekmi.