Vhodnosť

Druhy obuvi pre aeróbne fitness


Ak pravidelne beháte, mali by ste nosiť obuv špeciálne vyrobenú na behanie.

Jupiterimages / obrázky značky X / obrázky Getty

Športová obuv je navrhnutá tak, aby podporovala chodidlo počas konkrétnych pohybov. Z dôvodu špecifickej podpory chodidla potrebnej pre každý šport nie je jedna obuv vhodná pre každú činnosť. Napríklad basketbalová obuv nebude ponúkať dostatočnú podporu oblúka na behanie a bežecká obuv nebude podporovať kotníky pri hraní basketbalu. Ak sa zúčastňujete na športe najmenej trikrát týždenne, noste športovo špecifickú obuv, aby ste predišli zraneniu.

Krížový tréning

Pri športových aktivitách ako je zdvíhanie hmotnosti, stacionárna jazda na bicykli a stúpanie po schodoch je možné namiesto športovo zameranej obuvi nosiť trenažéry. Podľa skupiny Family Footcare Group sú crossoví tréneri navrhnuté tak, aby podporovali bočný pohyb a sú ideálne pre všeobecné fitness aktivity. Americká ortopedická noha a členok spoločnosť tiež navrhuje cross trénerov pre športovanie menej ako trikrát týždenne, ak nedôjde k zraneniam.

Súd

Podrážky tenisovej, basketbalovej a volejbalovej obuvi sa často zneužívajú kvôli pohybom zo strany na stranu a častým rýchlym zastávkam. Podľa Americkej ortopedickej asociácie nôh a členkov by mali mať súdne topánky dobrú podošvu, aby odolali rýchlemu pohybu dopredu, dozadu a zo strany na stranu. Tenisová obuv by mala byť flexibilná a mala by poskytovať stabilitu na vnútornej a vonkajšej strane chodidla. Basketbalová obuv by však mala byť špičková - na podporu členku - so silnými, tuhými podrážkami.

Chôdza a beh

Vychádzková a bežecká obuv sú navrhnuté tak, aby absorbovali otrasy - najmä tam, kde je náraz najťažší - pod loptičkou chodidla a pätou. Pretože je však jogging výraznejší, topánky majú rôzne vzory. Podľa skupiny Family Footcare majú napríklad bežecké topánky väčší vankúš na tlmenie nárazov a sú pružnejšie v oblasti chodidla. Vychádzková obuv má podľa American Orthopedic Foot Foot and Ankle Society pevnejšiu prednú podošvu, menší vankúš a zaoblené dno, ktoré pomáhajú hladko prechádzať od päty k päte.

Aeróbny tanec

Aerobiková obuv by mala byť schopná odolať nárazu až šesťnásobku gravitačnej sily. Pretože sila sa prenáša na všetkých 26 kostí chodidla, topánky by mali mať širokú špicu a dobrú strednú až bočnú stabilitu zo strany na stranu. Family Footcare Group navrhuje obuv so silnou podporou klenby, ktorá vyrovnáva sily z pohybov zo strany na stranu. Ako doplnkovú podporu tiež odporúčajú topánky s remienkami alebo topánky vyrobené z hrubej kože.