Zdravie

Čo robiť, keď 10-ročná ruka opuchne po zranení


Elastický obal môže pomôcť pri kontrole opuchu po poranení ruky.

Jupiterimages / Goodshoot / Getty Images

U detí sú bežné poranenia rúk. Aktívny 10-ročný človek môže utrpieť poranenie ruky pri páde alebo traume spôsobenej športom. Tieto zranenia často nie sú závažné a môžu sa liečiť doma. Zlomeniny kostí, poranenia šliach a poškodenie väzov sú však poranenia, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Opuch, ktorý je sprevádzaný deformitou alebo modrinami alebo pretrváva po 24 hodinách, by mal tiež vyhodnotiť lekár.

Odpočinok a lieky

Zvyšok z aktivity je prvým liečením opuchov rúk. Deti sú zvyčajne aktívne a môže byť ťažké presvedčiť ich, aby si oddýchli. Dlaha však môže pomôcť dieťaťu spomenúť si na ruku. V niektorých prípadoch môže lekár položiť tvrdý nádych na zápästie a ruku na 1 až 2 týždne, aby sa zabránilo dieťaťu v používaní.

Nesteroidné protizápalové lieky, ako sú ibuprofén (Advil, Motrin) a aspirín, sa často používajú na zníženie opuchov spôsobených zápalom po zranení. Postupujte podľa pokynov na správne dávkovanie a maximálnu dĺžku použitia. V prípade otázok týkajúcich sa liekov sa obráťte na svojho detského lekára.

Ľad

Ľadu môžete používať 24 až 72 hodín po zranení, aby ste znížili opuch ruky. Niekoľko kociek ľadu sa dá umiestniť do plastového vrecka s malým množstvom studenej vody. Balenie s ľadom neaplikujte priamo na pokožku, pretože to môže spôsobiť zamrznutie tkaniva a trvalé poškodenie. Medzi balenie ľadu a pokožku umiestnite žinku alebo zloženú papierovú utierku, aby k tomu nedošlo. Vrecko aplikujte na poranenú ruku 15 až 20 minút naraz, 4 až 5 krát každý deň. Medzi aplikáciou ľadu nechajte 1 hodinu.

Kompresia

Jemný tlak aplikovaný elastickým obväzom na poranenú ruku zníži opuch. Tento typ elastického obväzu sa zvyčajne nachádza v obchode s drogami. Kvapalina v ruke sa pohybuje do ramena, kde sa ľahšie vstrebáva. Opuch má tendenciu hromadiť sa v prstoch, pretože sú najvzdialenejšie od srdca. Balenie sa začína na spodnej časti prstov a prekrýva sa polovica šírky s každou nasledujúcou vrstvou. Pokračujte, až kým obal neprešiel zápästím a nezaistite páskou. Kovové uzávery môžu spôsobiť zranenie, najmä ak sa ich vaše dieťa pokúša odstrániť.

Dbajte na to, aby ste obväz nezatvárali príliš pevne. Tým sa zníži prietok krvi do prstov. Ak sú prsty vášho dieťaťa zakalené alebo modré alebo ak si sťažuje na znecitlivenie alebo brnenie v prstoch, zábal je príliš tesný. Kompresné obaly je možné nosiť väčšinu času a odstraňujú ich z dôvodu hygieny a aplikácie ľadu. Opuch by sa mal výrazne znížiť počas prvých 3 dní po zranení.

Nadmorská výška

Opuch v ruke klesá, keď je paža zdvihnutá nad úroveň srdca. To môže byť výzva pre 10-ročných, ktorí by sa radšej pohybovali. Povzbudzujte dieťa, aby ležalo na gauči s pažou podopretou na vankúši po dobu 15 až 30 minút, keď číta alebo pozerá televíziu. Opierajte ruku o vankúše, aj keď spí. Gravitácia pomôže prebytočnej tekutine pohybovať sa z ruky smerom k srdcu. S týmto procesom pomôže jemný pohyb prstov. Povzbudzujte svoje dieťa, aby si urobilo päsť a niekoľkokrát otvorilo prsty, keď je vyvýšené - ale iba ak je bez bolesti.