Výživa

1200-kalórie Menu pre Vegánov


Vegánska strava vám pomôže splniť vaše ciele v oblasti riadenia hmotnosti.

Photos.com/Photos.com/Getty Images

Takmer dve tretiny dospelých v Spojených štátoch zápasia so svojou váhou. Kým vegáni - ľudia, ktorí vôbec nejedia žiadne živočíšne produkty, dokonca ani vajcia a mliečne výrobky - majú tendenciu byť chudší ako vegetariáni a jedáci mäsa, stále môžete zažiť bežné boje týkajúce sa hmotnosti a jedla. 1 200-kalóriá vegánska strava je veľmi nízkokalorická diéta, ktorá môže byť príliš reštriktívna na dlhodobé sledovanie, a mali by ste mať na pamäti, že schudnúť budete môcť trochu viac. Pred začatím akejkoľvek novej diéty sa najskôr porozprávajte so svojím lekárom, aby ste prediskutovali svoje zdravie a ciele.

Vegánska strava a chudnutie

Jednou z najväčších prekážok, s ktorými sa môžete stretnúť pri pokusoch o 1 200 kalórií, je hlad. Zdravá vegánska strava je plná ovocia, zeleniny, fazule, zŕn, orechov a semien. Všetky tieto potraviny vám ponúkajú hlavnú výhodu, ktorá pomáha udržiavať hlad po tele cestou vlákniny. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny trvajú trávenie dlhšie, čo vám pomáha cítiť sa dlhšie. Tieto potraviny s vysokým obsahom vlákniny môžu popri skrútení chuti do jedla a znižovaní telesnej hmotnosti tiež znižovať riziko srdcových chorôb, cukrovky a niektorých druhov rakoviny.

1 200-kalorická vegetariánska strava

Ak chcete maximalizovať príjem živín, pri obmedzovaní príjmu na tak málo kalórií je dôležité zahrnúť rôzne potraviny zo všetkých skupín potravín. Vyvážený 1 200-kalorický vegánsky pokrm obsahuje päť porcií bielkovín, pričom jedna porcia sa rovná 1/2 šálky fazule alebo tofu, 1 šálka sójového mlieka alebo 2 polievkové lyžice arašidového masla; 2 šálky varené alebo 4 šálky surovej zeleniny; 2 stredne veľké ovocie alebo 1 šálka ovocia; štyri porcie zŕn, z ktorých jedna sa rovná jednému plátku chleba alebo tortilly, 1/3 šálky uvareného zrna alebo 3/4 šálky studenej obilniny; a tri porcie tuku, kde jedna porcia sa rovná 1 čajovej lyžičke oleja, 2 polievkové lyžice avokáda alebo 2 čajovej lyžičky šalátového dresingu.

Aby ste si udržali veko na svojom hlade, plánujte jesť tri jedlá a jedno desiatu denne.

Vzorové menu

Na raňajky na 1 200-kaloriovej vegánskej strave by ste mohli mať kúsok toastu s 1 plátkom vegánskeho syra a stredným banánom.

Na obed hodte spolu 4 šálky zmiešanej zeleniny s 1/2 šálky cíceru, 1/3 šálky uvarenej quinoa a 1/2 lyžice obľúbeného šalátového dresingu. Pomocou byliniek a citrónovej šťavy pridajte do svojho šalátu viac chuti bez pridávania kalórií.

Pripravte si na večeru rozruch s dvoma šálkami zeleniny a 1 šálkou kocky tofu opečenou v 1 čajovej lyžičke oleja a ochutená sójovou omáčkou s nízkym obsahom sodíka, zázvorom a cesnakom. Podávame s 1/3 šálky hnedej ryže.

Na desiatu si dajte misku s obilím s 3/4 šálky nesladeného cereálu pripraveného na konzumáciu s 1 šálkom sójového mlieka a 1/2 šálky nakrájaných jahôd.

Mysli na to

Ak máte hlad alebo schudnete príliš rýchlo - viac ako 2 libier týždenne - možno budete chcieť narásť svoje kalórie o 100 až 200 kalórií denne. Aj keď by ste mohli mať chuť schudnúť, mať hlad môže spôsobiť prejedanie potravy a príliš nízka hmotnosť môže viesť k strate svalov.