Vhodnosť

Výhody chôdze pre mužov


Chôdza 300 minút týždenne môže u mužov znížiť riziko mnohých chronických chorôb.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

S rastúcou mierou obezity sa odborníci na zdravie na American College of Sports Medicine stali naliehavejšími pre účasť na denných cvičeniach. Aj keď je akákoľvek forma cvičenia lepšia ako žiadna, zistilo sa, že chôdza poskytuje mužom množstvo dôležitých výhod. V skutočnosti je chôdza po dobu 30 minút, päť dní v týždni spojená so zníženým rizikom srdcových chorôb, zlepšeným sexuálnym výkonom, znížením hmotnosti a zníženou pravdepodobnosťou rakoviny prostaty. Predĺženie trvania alebo frekvencie prechádzok môže viesť k výraznejšiemu zlepšeniu zdravia v kratšom časovom období.

Znížte riziko srdcových chorôb

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je srdcové ochorenie pre mužov hlavným zdravotným rizikom. Zatiaľ čo existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré môžu prispieť k srdcovým chorobám, proste muž je jednou z najsilnejších korelácií. Našťastie lekárske centrum Beth Israel Deaconess Medical Center našťastie zistilo, že chôdza rýchlym tempom po dobu 30 až 60 minút, päť dní v týždni, znižuje riziko srdcových chorôb u mužov až o 40 percent. Muži, ktorí v minulosti podstúpili infarkt, môžu ďalším škodám predchádzať pravidelnou chôdzou.

Zlepšenie sexuálneho výkonu

Muži, ktorí chodia pravidelne, často vykazujú zlepšenie svojho sexuálneho výkonu. Tieto zlepšenia súvisia nielen so zvýšením sily a vytrvalosti, ale aj s krvným obehom. Služba Share Care v skutočnosti uvádza, že chôdza sa ukázala ako vysoko účinná pri zvyšovaní prietoku krvi, čím poskytuje prirodzený liek ľuďom trpiacim erektilnou dysfunkciou. Podobne chôdza pomáha pri chudnutí, ktorý je hlavným faktorom rozvoja erektilnej dysfunkcie u mnohých mužov.

Zbavte pár libier

Jednou z prvých výhod, ktorú si veľa mužov všimne pri začatí chôdze, je zmena ich hmotnosti. Chôdza pomáha spaľovať kalórie, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou každého programu na chudnutie. Americká vysoká škola športu medicíny uvádza, že muž s hmotnosťou 200 libier môže očakávať, že spálením približne 30 minút spáli približne 200 kalórií. Tým, že každý deň pokračuje týždenné prechádzky a odstraňuje ďalších 300 kalórií zo svojej stravy, môže po siedmich dňoch spáliť 3 500 kalórií - alebo jednu libru.

Nižšie riziko rakoviny prostaty

Pravidelná chôdza bola spojená so zníženým rizikom rakoviny prostaty u mužov. Na ShareCare.com, Drs. Mehmet Oz a Michael Roizen uvádzajú, že muži, ktorí sa zúčastňujú cvičebného programu - napríklad chôdza -, majú menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie táto forma rakoviny, ako tí, ktorí sú sedaví. Okrem toho muži, u ktorých je diagnostikovaná rakovina prostaty, majú vo všeobecnosti menej agresívne formy stavu, ak majú cvičenie v minulosti. Chôdza môže podľa organizácie Share Care spomaliť rast určitých typov nádorov u ľudí s rakovinou prostaty.