Zdravie

Varovné signály srdcového infarktu


Včasné liečenie srdcového infarktu môže obmedziť množstvo trvalých poškodení srdca.

Podľa správy Americkej srdcovej asociácie z roku 2013 sa v Spojených štátoch každoročne vyskytuje približne 715 000 infarktov. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádzajú, že takmer polovica všetkých náhlych úmrtí na srdce sa vyskytuje mimo nemocnice. K tejto nešťastnej štatistike môže tiež prispieť nedostatočná informovanosť o príznakoch infarktu. Ak máte infarkt, je pre vaše prežitie rozhodujúce rozpoznanie signálov včasného varovania a okamžitá lekárska starostlivosť.

Rozpoznanie infarktu

Symptómy srdcového infarktu sa môžu medzi jednotlivcami značne líšiť. Prieskum CDC z roku 2005 týkajúci sa systému sledovania rizikových faktorov správania sa hodnotil verejné uznávanie príznakov infarktu. Zatiaľ čo 92 percent ľudí opýtaných uznalo bolesť na hrudníku ako symptóm infarktu, iba 31 percent správne rozpoznalo všetkých 5 hlavných symptómov infarktu. Oneskorenie pri hľadaní lekárskej starostlivosti o srdcový infarkt prispieva k zvýšeniu komplikácií a úmrtnosti, najmä u žien, ktoré majú zvyčajne väčšiu variabilitu príznakov.

Hrudník a súvisiaca bolesť

Bolesť na hrudníku alebo nepohodlie sú najbežnejším príznakom infarktu. Môže to vyzerať ako napätie, tlak alebo pocit stlačenia, ktorý môže vyžarovať z hrude po krk, čeľusť, brucho, chrbát alebo ruky. Bolesť alebo nepohodlie spôsobené infarktom je zvyčajne pretrvávajúce a môže sa zvyšovať s intenzitou v priebehu infarktu. Bolesť na hrudníku alebo nepohodlie však nie sú vždy prítomné - najmä u žien. Štúdia z februára 2012 uverejnená v „Journal of American Medical Association“ zistila, že 42 percent žien hospitalizovaných pre infarkt nezažilo bolesť na hrudníku.

Iné príznaky súvisiace s hrudníkom

Počas srdcového infarktu sa môžu vyskytnúť iné príznaky súvisiace s hrudníkom ako bolesť na hrudi alebo nepohodlie. Môžete vnímať búšenie srdca - pocit, že vaše srdce preskakuje údery alebo preteká. Problémy s dýchaním alebo dýchavičnosť sa často vyskytujú a môžu sa zhoršovať s postupujúcimi príznakmi. Vnímanie pálenia záhy alebo poruchy trávenia môže byť niekedy príznakom infarktu.

Ďalšie signály infarktu

Pri infarkte sa môže vyskytnúť skupina zdanlivo nesúvisiacich príznakov, ako je nevoľnosť, vracanie, nadmerné potenie alebo studený pot. Varovné príznaky sú tiež úzkosť alebo pocit blížiaceho sa osudu, únava a ospalosť. Ľahkosť alebo mdloby sú niekedy skorým príznakom hroziaceho infarktu. Tieto príznaky sa môžu pohybovať v závažnosti a vyskytujú sa v rôznych kombináciách.

Kedy vyhľadať lekársku starostlivosť

Ak pociťujete bolesť alebo nepríjemný pocit na hrudníku alebo máte akékoľvek ďalšie príznaky spojené so srdcovým infarktom - alebo si nie ste istí, či máte srdcový infarkt - okamžite vyhľadajte lekársku starostlivosť. Podľa správy Americkej srdcovej asociácie z roku 2013 majú ľudia, ktorí dostanú liečbu do hodiny od nástupu príznakov, najvyššiu mieru prežitia. Okamžitá lekárska starostlivosť je nevyhnutná na obmedzenie poškodenia srdca a zvýšenie pravdepodobnosti prežitia infarktu.

Zdroje (2)