Vhodnosť

Vodné aeróbne tréningy a kondičný tréning


Vodný aerobik uľahčuje cvičenie 150 minút týždenne.

Zdroj obrázkov / fotodisc / obrázky Getty

Viete, že chcete byť v lepšej kondícii, ale niečo vás vždy odradilo od toho, aby ste sa stali fitmi, ako by ste chceli. Či už ste sa cítili obmedzení vekom, slabosťou, hmotnosťou, bolestivými kĺbmi, schopnosťou alebo obratnosťou, existujú dobré správy. Vodné aeróbne cvičenia ponúkajú ľahkú, pohodlnú a nenáročnú fitness rutinu, ktorú môže robiť takmer každý. S iba 30 minútami aktivity päťkrát týždenne môžete ťažiť z výhod väčšieho zdravia a vitality. Nepotrebujete žiadny konkrétny atletický talent, stačí pridať vodu.

Najprv nájdite triedu

Americká asociácia srdca odporúča dospelým cvičiť mierne približne 150 minút týždenne. Vodné aeróbne kurzy s ich zábavnými a jednoduchými cvičebnými postupmi uľahčujú dodržiavanie týchto pokynov. Kurzy sú široko dostupné a mali by ste byť schopní nájsť blízku posilňovňu alebo rekreačné stredisko, ako im ponúka zadaním „vodnej aerobiku“ do svojho vyhľadávača. Väčšina vodných aeróbnych sedení trvá pol hodiny a všetko, čo potrebujete priniesť, sú plavky a uterák.

Čo očakávať

Typická 30-minútová vodná aeróbna trieda má vo všeobecnosti päťminútové zahrievanie a ochladzovanie a 20 minút intenzívneho cvičenia. Inštruktor vás prevedie sledom pohybov, ktoré vykonávate vstávaním alebo držaním na stranách bazéna jednou alebo oboma rukami. Medzi typické pohyby patrí šliapacia voda, bočné zákruty, výpady, nožnicové kopy a šliapanie do pedálov. Pohyby sa vykonávajú jeden za druhým, vytvárajúc obvod kardiovaskulárneho cvičenia s nízkou intenzitou.

Kúzelná sila vody

Aj keď nie ste zvlášť elegantný alebo atleticky naklonený, možno zistíte, že v bazéne môžete robiť veci, ktoré ste nikdy predtým nemohli robiť na súši. Cvičenia, ako sú výpady a drepy, sú náhle možné. Toto je magická sila vody. Ako vysvetľuje Americká rada pre cvičenie, na zemi vážime o 90 percent viac ako vo vode. Čím ľahší a výkonnejší ste, tým ľahšie sa pohybuje bez nepohodlia. Dokonca aj začiatočníci zvyčajne zistia, že dokážu bez problémov dokončiť 30 minútové cvičenie.

Vytvorte si vlastné cvičenie s vodou

Kedykoľvek ste v bazéne, môžete si vytvoriť vlastné vodné aeróbne kondičné cvičenie. Postavte sa do vody, ktorá nie je vyššia ako horná časť pasu, vykonajte sériu postranných ohybov, kopov a šliapania na bicykli jeden za druhým bez prerušenia. Po vode sa budete pohybovať pomalšie ako na súši. Osem postranných kopov môže trvať takmer minútu. Nezabudnite sa zahriať a ochladiť po dobu piatich minút jemným rozťahovaním a pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu sa vždy poraďte so svojím zdravotníckym personálom.