Výživa

Spôsoby, ako jesť Salsu na diéte


Experimentujte s rôznymi typmi salsy vo vašej strave.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Američania jedia viac salsy ako kečup, uvádza Bloomberg Businessweek, pričom tržby salsy v Spojených štátoch ročne dosahujú 760 miliónov dolárov v porovnaní so 480 miliónmi kečupov. Tradičná salsa, pomenovaná po španielskom slove omáčka, je prírodne nízkotučná nízkokalorická kombinácia surových alebo varených chilli papričiek, paradajok a korenín, hoci moderné prejavy môžu zahŕňať všetko od avokáda po fazuľu až po ovocie. Ak ste na diéte, salsa môže byť váš nový najlepší priateľ, spôsob, ako zvýšiť výživu a produkovať príjem a zároveň pridať chuť k jedlu. Vyhýbajte sa komerčne vyrábaným salsám, ktoré môžu mať vysoký obsah sodíka.

Raňajky

Štúdia z roku 2013 uverejnená v „The American Journal of Clinical Nutrition“ uvádza, že subjekty, ktoré jedli raňajky bohaté na bielkoviny, mali menšiu pravdepodobnosť, že budú jesť jedlá s vysokým obsahom tuku a vysokým obsahom cukru neskôr počas dňa. Vajcia sú výberom prírodných raňajok a Harvardská škola verejného zdravia hovorí, že jeden deň môže byť súčasťou zdravej výživy, najmä ak sa podáva s výživným partnerom, ako je salsa. Vyskúšajte vajíčko pošírované v salse, podávané s celozrnnými tortilami, alebo zmiešajte salsu do miešaných vaječných bielkov a jedte na vrchole celozrnného toastu. Na rýchle raňajky s vysokým obsahom bielkovín burrito natiahnite uvarené fazule na tortilla a lyžicu na nejakú salsu. Pridajte namiesto syra šťavu z avokáda, aby ste zvýšili príjem mononenasýtených tukov a zároveň znížili spotrebu nasýtených tukov.

Obed

Tacos, enchiladas a burritos môžu byť akýmsi štandardným obedom, ktoré považujete za partnera pre salsu, ale často môžu byť plné tukov a kalórií sabotujúcich stravu. Namiesto toho zrieďte salsu kuracím alebo zeleninovým vývarom a pridajte nakrájané uhorky a bylinky ako koriandr, aby ste rýchlo pripravili gazpacho. Na ľahký prenosný obed zmiešajte studené varené zrná, ako je hnedá ryža, kuskus alebo bulgur, so salsou a zvyškom chudého mäsa, kuracieho mäsa alebo rýb a vytvorte plnený šalát. V chladných dňoch používajte salsu ako plnku na pečené zemiaky alebo polovice baklažánu.

Večera

Viceprezident amerického inštitútu pre výskum rakoviny Jeff Prince odporúča používať salsu ako náhradu za omáčky s vysokým obsahom tuku, ktoré sa často podávajú na grilovanom, grilovanom alebo restovanom hovädzom mäse, hydine alebo morských plodoch. Experimentujte s rôznymi príchuťovými kombináciami, ako je napríklad salsa pripravená z tomatillos s grilovaným chudým steakom alebo salsa na báze čerstvého ovocia pre grilované ryby. Osviežte šalát z hlavnej zeleniny, zeleniny, plátky vareného mäsa pomocou salsu namiesto šalátového dresingu. Môžete si tiež vytvoriť pizzu s mexickou tematikou rozšírením salsy namiesto paradajkovej omáčky na celozrnnej pizzovej kôre a potom ju preliať čerstvým špenátom, cibuľou, jalapeňom, olivami a rozpadajúcou sa freskou.

Snacks

Salsa a hranolky sa môžu javiť ako zápas vyrobený v snack nebi, ale jesť viac, ako je navrhovaná hrsť a kalórie a sodík rýchlo sčítajú. Premeníte salsu na výživnú a plniacu pochúťku, ktorá nezmrní vašu stravu tak, že ju zmiešate s kyslou smotanou alebo tvarohom s nízkym alebo bez tuku. Omáčku podávajte na tanieri čerstvej zeleniny. Ak musíte mať hranolky so svojím dipom, choďte na pečené tortilla chipsy alebo si vytvorte vlastné celozrnné pita čipy. Pitas pitas s trochou olivového oleja, nakrájajte ich na kliny a pečieme, kým ostrý.