Vhodnosť

Ovplyvňuje hmotnosť časy behu?


Vynakladáte väčšie úsilie na presun väčšej telesnej hmotnosti.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Telesná hmotnosť je jedným z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú vašu prevádzkovú dobu. Aj malá zmena hmotnosti, vyššia alebo nižšia, tuk alebo sval, zmení tempo vašich behov. Hmotnosť nie je jedinou premennou rýchlosti, takže sa nemusíte báť, ak vaša váha nie je tam, kde chcete. Rozdiel môže ovplyvniť vaše fyzické zdravie a aeróbna kapacita.

Masívna úloha

Čím viac budete vážiť, tým viac energie vaše telo potrebuje na presun hmotnosti. Tento proces si vyžaduje aj viac času. Naopak, čím menej vážite, tým ľahšie je pohybovať, čo vedie k rýchlejšiemu behu. Podľa knihy „Zloženie tela a fyzická výkonnosť: Aplikácie pre armádu“ vedie 10-percentné zvýšenie telesnej hmotnosti k 9-percentnému zníženiu rýchlosti zrýchlenia. Ak sa vaša hmotnosť zvýši o 20 percent, môžete očakávať 17-percentné zníženie rýchlosti zrýchlenia.

Gravitačné ťahanie

Jedným z dôvodov, prečo hmotnosť ovplyvňuje jazdné rýchlosti, je gravitácia. Zakaždým, keď zdvihnete nohu zo zeme, aby ste vykročili vpred a bežali, ste proti gravitácii. To zvyšuje ťažkosti s hmotnosťou. Vaše telo potrebuje viac energie na zdvihnutie ťažšej nohy ako ľahšiu nohu. Aby sa vykompenzovala zvýšená hmotnosť, váš beh sa môže skrátiť, aby podporil ťažší stredný rez a zvýšil vaše telo zo zeme. Ak k tomu dôjde, váš čas behu sa predĺži.

Čas vypršal

Ľahšie telesné hmotnosti nie vždy znamenajú rýchlejšie jazdné časy. Ak máte nízku hmotnosť, ale nemáte aeróbnu vytrvalosť, dobrú techniku ​​behu alebo schopnosť privádzať dostatok kyslíka, váš čas sa bude líšiť. Avšak aj malé množstvá chudnutia môžu ovplyvniť vašu prevádzkovú dobu na veľké vzdialenosti. Napríklad spoločnosť Runner's World naznačuje, že strata hmotnosti 10 kilogramov zlepší váš kilometer o 20 sekúnd. Počas kurzu 5 000 získate približne jednu minútu.

Pripravený na diskusiu

Nadmerná telesná hmotnosť nemusí vždy znamenať pomalší beh, ale nadmerný telesný tuk vykazuje nepriaznivé účinky na rýchlosť jazdy. Ak ste dosiahli rýchlostnú plošinu a nie ste v rozmedzí zdravej hmotnosti, zvážte zmenu cvičenia, aby ste schudli a zlepšili svoju výdrž. Napríklad namiesto toho, aby ste jazdili stabilným tempom, pridajte intervaly rýchlosti tak, že budete behať jednu minútu a šprintovať po dobu 20 sekúnd. Kombinujte svoje bežecké tréningy so zdravou stravou, ktorá nemá príliš vysoký obsah kalórií, aby vaša váha zostala v zdravom rozmedzí.


Pozri si video: Michal Páleník Čo mám urobiť, aby som schudol? Je to veľmi individuálne časť I. (Október 2021).