Vhodnosť

Čo je lepšie pre zadok: eliptické alebo schody?


Eliptické a schody sú skvelým tréningom pre zadok.

Comstock Images / Comstock / Getty Images

Tónovaný zadok je to, čo sa veľa ľudí snaží dosiahnuť v rámci svojho cvičebného programu. Aj keď existuje veľa metód, ktoré sú navrhnuté tak, aby vytvarovali zadok, pomocou eliptického trenažéra alebo šplhania po schodoch sú efektívne spôsoby, ako tvarovať zadok. Obidve cvičenia vám nielen poskytnú skvelé kardiovaskulárne cvičenie, ale tiež pomôžu pri posilňovaní vášho dolného tela. Ale ktorá metóda je lepšia, pokiaľ ide o sprísnenie tush? Eliptický trenažér môžu uprednostňovať feťáci, zatiaľ čo schody sú pre všetkých, ktorí majú prístup k letu, vždy k dispozícii.

Tip

  • Eliptické aj schody môžu pomôcť vybudovať korisť. Ak chcete do tréningu pridať rozmanitosť, zahrňte obe možnosti.

Poznajte svoju anatómiu

Ak chcete tón váš zadok, gluteus maximus je sval, musíte zamerať. Je to hlavný sval, ktorý je zodpovedný za celkový tvar zadku. Ďalšie svaly, ktoré potrebujete, sú svaly gluteus medius a minimus, ktoré sú svaly, ktoré spolupracujú s gluteus maximus pri pohybe nôh vo všetkých smeroch.

Vyliezť po schodoch

Pôsobenie horolezeckých schodov spočíva predovšetkým v dolnej časti tela. Pri každom striedavom kroku sa aktivuje váš gluteus maximus, keď je vaša noha nútená zdvíhať telesnú hmotnosť. Váš gluteus medius a vaše hamstringy súčasne pôsobia na podporu váhy vášho tela na každej nohe. Táto akcia nie je na rozdiel od jednorohých drepov, čo vám umožňuje budovať svalovú definíciu pomocou vašej vlastnej telesnej hmotnosti. Toto cvičenie môže byť ešte náročnejšie tým, že sa šplháte po každom ďalšom kroku, v podstate sa dostanete do výpadu, keď budete liezť. To spôsobuje mechanickú nevýhodu, ktorá zvyšuje svalovú silu. Avšak rýchle stúpanie po schodoch je cvičenie s vysokým dopadom a vyžaduje vytrvalosť. Pri náraze môže byť riziko zranenia kolena alebo nohy.

Porovnajte efektívnosť

Eliptické trenažéry sú navrhnuté tak, aby simulovali akt chôdze, behu a šplhania po schodoch. Poskytujú účinné celotelové cvičenie, pretože sú navrhnuté tak, aby udržali synchronizovaný pohyb hornej aj dolnej časti tela. Tieto stroje dodávajú vášmu spodnému telu intenzívne cvičenie a zároveň udržujú ľahké kĺby, aby sa predišlo zraneniam nárazmi. Pri použití eliptického systému sa v kolenách nachádza viac ohyb, čo vám umožňuje tónovať a posilňovať svaly na nohách, medzi ktoré patria vaše hamstringy, glutes a externé bedrové svaly. Pretože stroj riadi váš pohyb, koordináciu a formu, existuje menšie riziko zranenia, pretože sa znižuje vplyv na kolená a členky. Postupné zvyšovanie trvania a odporu stroja môže spôsobiť, že cvičenie bude náročnejšie. Pomáha tiež tým, ktorí chcú tónovať svoju korisť, ale majú problémy s bolesťou dolných častí chrbta alebo s problémami s kolenami, ktoré by im mohli brániť v tom, aby robili bežné cvičenia na zadok, ako napríklad drepy.

Vyber si

Takže ktoré cvičenie je lepšie pre zadok: schody alebo eliptické? Skutočne to záleží na osobe. Tí, ktorí chcú cvičenie s nízkym dopadom, ale napriek tomu chcú pracovať na svalovom tóne, by sa mali rozhodnúť pre eliptický trakt. Pre tých, ktorí majú radi výzvy, sa môžu vydať na najbližší schod, alebo použiť telocvičňu v lete. Bez ohľadu na to sú obe metódy účinné pri tónovaní vášho dolného tela. Ak je zamestnaná v pravidelných cvičeniach, každá z týchto metód bude efektívna vo vašom cieli vybudovať lepšiu korisť.

Zdroje (2)