Vhodnosť

Prispieva silový tréning k chudnutiu?


Začlente silový tréning do svojho programu na chudnutie.

Gallo Images / Getty Images Šport / Getty Images

Pri chudnutí sa veľa ľudí okamžite obracia na kardiovaskulárne cvičenie a snaží sa znížiť príjem kalórií, aby sa uľahčilo odbúravanie tukov. Jedným z aspektov, ktorý sa často prehliada, je silový tréning. Zdvíhacie závažia môžu byť spojené skôr so získaním sily a zväčšením objemu, ale v skutočnosti je to vysoko efektívny nástroj v každom programe na chudnutie a dá vám lepšie výsledky ako samotný kardio.

Kalórií

Pri chudnutí musíte spáliť viac kalórií, ako konzumujete. Toto je známe ako nedostatok kalórií a núti vaše telo spáliť uložený tuk na energiu, čo vedie k chudnutiu. Zníženie príjmu kalórií pomôže vytvoriť deficit, rovnako ako tréning. Hodina silového tréningu spaľuje medzi 365 a 545 kalóriami, ak vážite medzi 160 a 240 libier. Ak máte menej ako 160 libier, budete horieť o niečo menej a o niečo viac, ak ste ťažší ako 240 libier. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú najmenej dva dni silového tréningu každý týždeň, ktorý by spaľoval zhruba 730 a 1 090 kalórií.

Metabolizmus

Váš metabolizmus je hnacou silou vášho úspechu pri chudnutí. Rýchly metabolizmus znamená, že kalórie rýchlo spracúvate a schudnete rýchlejšie, zatiaľ čo pomalý metabolizmus má opačný účinok. Ako starnete, vaša svalová hmota sa znižuje a spôsobuje pokles metabolizmu, tvrdí Dr. Len Kravitz z organizácie Idea Health and Fitness Association. Vybudovaním svalovej hmoty pomocou silového tréningu môžete zvýšiť svoj metabolizmus, pomôcť vám efektívnejšie spaľovať kalórie a dosiahnuť väčší úbytok hmotnosti.

Účinok po tréningu

Jednou z veľkých výhod silového tréningu pre chudnutie je jeho efekt po tréningu. Po cvičení na váhe musí vaše telo tvrdo pracovať na oprave poškodeného svalového tkaniva spôsobeného zdvíhaním a tým zvyšuje príjem kyslíka a rýchlosť metabolizmu. Toto je známe ako nadmerná spotreba kyslíka po cvičení alebo EPOC. Hmotnostný tréning má významný vplyv na EPOC, pričom vysoko intenzívny silový tréning je lepší ako nízkointenzívny silový tréning, uvádza Chantal Vella of Idea. Získate väčší efekt po spálení a zdvihnete dve sady ôsmich opakovaní na 85 percent svojho osemnásobného maxima, než keď vykonáte dve sady po 15 opakovaní na 45 percent svojho osemnásobného maxima.

Dôležité informácie

Ak ste nikdy nezvýšili hmotnosť skôr alebo sa nevrátite po dlhom prepúšťaní, môžete si spočiatku priberať na váhe v dôsledku zvýšenej svalovej hmoty, keď si vaše telo zvykne na nový tréningový stimul. Avšak pre každého, kto nie je úplný začiatočník, si budovanie svalov vyžaduje prebytok kalórií, čo je úplný opak toho, čo musíte schudnúť, takže priberanie na váhe by nemalo byť problémom. Skombinujte silový tréning so zmesou kardiovaskulárneho cvičenia s nízkym až stredným rovnovážnym stavom a vysokej intenzity, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Vyberte pohyby, ktoré pracujú vo viacerých svaloch, aby spálili viac kalórií, ako sú napríklad drepy, výpady a čistenie a lisy, a vypracujte obvodový spôsob, ako ďalej zvyšovať srdcový rytmus a spaľovanie kalórií.