Športové

Posilňovacie programy pre dospievajúce dievčatá


Silový tréning zlepšuje atletický výkon a celkové zdravie dievčat.

Plustwentyseven / Digital Vision / Getty Images

Hmotnostný tréning je prospešný pre dospievajúce dievčatá tým, že zvyšuje ich športové výkony, posilňuje ich kosti a šľachy a znižuje riziko zranení pri športe. V kombinácii s aeróbnym cvičením im tiež pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, kontrolovať hladinu glukózy v krvi, zlepšovať činnosť srdca a pomáha im spať. Aby sa predišlo zraneniam, dospievajúce dievčatá by mali vykonávať programy silového tréningu pod vedením trénera alebo profesionálneho fitness.

Vekové faktory

Pred začatím programu silového tréningu musí dospievajúce dievča a jej tréneri alebo tréneri vziať do úvahy jej vek a stupeň fyzického rozvoja. Pretože sa ich telá stále vyvíjajú fyzicky, dospievajúci by sa nemali zapájať do posilňovania, konkurenčného vzpierania, kulturistiky ani do programov na úrovni dospelých, ktoré môžu viesť k zraneniam kostí, svalov a kĺbov. Namiesto vysoko namáhavých alebo opakujúcich sa súprav by dospievajúci mali cvičiť v 30-sekundových intervaloch, po ktorých by mali nasledovať prestávky na odpočinok.

Zariadenie

Programy silového tréningu pre dospievajúce dievčatá by mali používať vybavenie primeranej veľkosti. Niektoré stroje pre dospelých môžu byť príliš veľké pre mladé ženy, ktorých telá sa stále rozrastajú, čo sťažuje ich používanie a je nebezpečné. Náhradky zahŕňajú bezplatné závažia, ako sú činky a kanvica alebo cviky s telesnou hmotnosťou, ako sú kliešte, výpady a drepy.

Rozvrh školení

Programy silového tréningu pre dospievajúce dievčatá by mali zahŕňať dve až tri sedenia týždenne a mali by sa vyvarovať tréningu tých istých svalových skupín v nasledujúcich dňoch. Pri zdôrazňovaní svalových skupín, ktoré sa najčastejšie používajú v jej športe, by každé dievča malo trénovať všetky hlavné svalové skupiny, aby si udržali zdravé telo a znížili riziko zranenia. Dievčatá by sa pred začatím relácie mali vždy zahriať ľahkým kardio. Dni odpočinku sú dôležité, aby sa svaly mohli opraviť a prestavať a aby sa zabránilo pretrénovaniu.

Hormonálne úvahy

Pri začatí programu silového tréningu by dospievajúce dievčatá nemali očakávať rovnaké svalové prírastky ako muži. Hormonálne zloženie a dominantná prítomnosť estrogénu u dospievajúcich dievčat uľahčuje vyššie percento telesného tuku a obmedzuje ich potenciál na vytváranie svalovej hmoty. Estrogén tiež uvoľňuje vazy dospievajúcich dievčat, ktoré sa musia zahrnúť do jej programu silového tréningu ako potenciálneho zdroja zranenia.

Zdroje (3)