Vhodnosť

Zastaví silový tréning rast?


Budovanie svalov neovplyvní vaše rastové impulzy.

Jupiterimages / Goodshoot / Getty Images

Pokiaľ ide o to, či silový tréning brzdí rast, vychádza z presvedčenia, že zdvíhanie závaží vedie k poškodeniu rastových dosiek. Dlhé kosti v ramenách a nohách majú na každom konci chrupavku, ktorá sa nazýva epifýzová doštička alebo rastová doska. Niekoľko štúdií naznačuje, že vzpieranie nenarušuje rast a Národný inštitút artritídy a chorôb pohybového ústrojenstva a kože (NIAMS) neuvádza hmotnostný tréning ako rizikový faktor.

Povaha rastu

Rastové platničky na konci vašich dlhých kostí rastú v tkanive. Toto tkanivo nie je také rigidné alebo husté ako kosť a je zraniteľnejšie. Rastová doštička sa však nakoniec uzavrie - zvyčajne do konca puberty - a je nahradená ťažšou kosťou. Poranenia rastovej platničky u detí a dospievajúcich sú známe ako zlomeniny. Väčšina zlomenín neovplyvňuje rýchlosť rastu; NIAMS však uvádza, že zlomeniny typu IV a typu V majú zlú prognózu rastu. Tieto typy zlomenín sú veľmi zriedkavé a vyskytujú sa iba v prípade, že rastová doska je rozdrvená alebo sa vyskytujú zlomeniny vo všetkých vrstvách okolitej dlhej kosti.

Vzpieranie dostane palec hore

Pokiaľ ide o účinky hmotnostného tréningu na rast kostí, v pediatrickej endokrinologickej recenzii sa uvádza, že z mála štúdií, ktoré skúmali účinky tréningu rezistencie na rast, sa zistilo, že nemá škodlivý účinok. Okrem toho silový tréning pomáha budovať svaly, ktoré môžu chrániť rastovú platňu pred zranením. NIAMS uvádza, že jedna tretina všetkých zranení rastových platní sa vyskytuje v súťažných športoch. V prehľade literatúry uverejnenom v roku 2010 v časopise British Journal of Sports Medicine sa uvádza, že pravidelné školenie zamerané na odolnosť proti celému telu môže pomôcť znížiť riziko zranení mladých športovcov v súvislosti so športom.

Postupujte opatrne

Hoci štúdie naznačujú, že silový tréning nezastavuje rast, tieto štúdie sa uskutočnili v kontrolovanom prostredí. To znamená, že keď sa adolescent podieľa na cvičení odporu, musia sa prijať bezpečnostné opatrenia. Vyhnite sa používaniu ťažkých závaží a radšej zvoľte hmotnosť zariadenia ako voľnú hmotnosť. Voľné závažia, ako sú činky, si vyžadujú väčšiu koordináciu svalov a kĺbov; preto tí, ktorí nemajú skúsenosti, sú viac zranení. Národná asociácia sily a kondicionovania odporúča dodržiavať usmernenia pre výcvik v oblasti odporu špecifické pre jednotlivé vekové kategórie, ktoré môže poskytnúť školiteľ na mieste.

Na čo sa rast znižuje

Adekvátne vápnik, genetika a fyzické cvičenie, ako je jogging, sú vplyvnejšími faktormi na zdravie a rast kostí. Hmotnostný tréning ovplyvňuje predovšetkým vaše svaly, ktoré pri vývoji môžu účinnejšie chrániť vaše kosti. Jedzte stravu, ktorá pozostáva z chudých bielkovín, ako je hovädzie mäso kŕmené trávou a komplexné sacharidy, ako je zelenina a ovocie. Potraviny bohaté na vápnik zahŕňajú mlieko, jogurt, zeleninu a sóju.