Výživa

Je pre vás biela ryža dobrá alebo zlá?


Sacharidy v bielej ryži ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

Dynamic Graphics / Dynamic Graphics Group / Getty Images

Ak ste zdravý, príležitostné podávanie bielej ryže by nemalo byť problémom a pokiaľ je obohatené, získate bielkoviny a vitamíny B. Hlavnou obavou bielej ryže je jej schopnosť zvýšiť hladinu cukru v krvi. Z tohto dôvodu to nie je dobrá voľba, ak ste prediabetickí alebo diabetickí. Vysoká hladina cukru v krvi môže tiež prispieť k ochoreniu srdca.

Základy bielej ryže

Dve časti celého zrna - vonkajšie otruby a najvnútornejšie klíčky - sa odstránia, čím sa získa biela ryža. Keď stratíte otruby a klíčky, stratíte tiež prírodné živiny. Otruby obsahujú väčšinu vlákniny a 50 až 80 percent jej minerálov, zatiaľ čo klíčky sú zdrojom vitamínov B, vitamínu E a zdravých nenasýtených tukov. Výsledná biela ryža pozostáva zo škrobu, bielkovín a malého množstva vitamínov B. Jedna šálka varenej bielej ryže má 205 kalórií, 4 gramy bielkovín a sotva 1 gram vlákniny.

Vysoký krvný cukor

Jedna šálka varenej bielej ryže obsahuje 45 gramov celkového množstva uhľohydrátov, čo predstavuje 35% odporúčaného množstva sacharidov na celý deň. Vláknina zmierňuje rýchlosť, pri ktorej cukor vstupuje do krvného obehu, ale biela ryža nezachováva dostatok vlákniny na to, aby pomohla, takže sacharidy získajú rýchly prístup do vášho systému. Jeho skóre glykemického indexu 89 dáva bielej ryži takmer rovnakú čistú glukózu v jej schopnosti spôsobiť rýchly a významný nárast hladiny cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k inzulínovej rezistencii a potom máte vyššie riziko zvýšenia telesnej hmotnosti, vysokého krvného tlaku a cukrovky 2. typu. Podľa Ohio State University postupom času prispieva vysoká hladina cukru v krvi ku kardiovaskulárnym chorobám.

Výživové výhody

Väčšina výrobcov obohacuje bielu ryžu o vitamíny B a minerály, ale množstvo a druh pridaných živín sa líši v závislosti od značky. Laboratórium USDA Nutrient Data Laboratory uvádza živiny v generickej, uvarenej bielej ryži s dlhými zrnami. 1 šálka porcie dodáva 38 percent odporúčanej dennej dávky kyseliny listovej, čo je v skutočnosti 19-krát viac, ako je množstvo prirodzene nájdené v celozrnnej hnedej ryži. Rovnaká časť má tiež 1,9 miligramu železa, čo je 11 percent denného príjmu odporúčaného ženami a 24 percent mužov.

Dôležité informácie

Vplyv bielej ryže na hladinu cukru v krvi závisí od dávky, čo znamená, že čím viac budete jesť, tým väčšie je riziko vzniku cukrovky typu 2, upozorňuje vedci Harvardu v marci 2012 o čísle BMJ. Jeho vplyv môžete znížiť obmedzením veľkosti porcie a konzumáciou potravín s vysokým obsahom vlákniny spolu s ryžou. Tomuto problému sa vyhnete aj tým, že bielu ryžu nahradíte hnedou ryžou, pretože celozrnná hnedá ryža je spojená s nižším rizikom cukrovky 2. typu.