Vhodnosť

Výhody zvlnenia rady


Skúste namiesto toho použiť výkyvnú dosku na zlepšenie svojej rovnováhy.

Jupiterimages / Goodshoot / Getty Images

Výkyvná doska je cvičebné zariadenie, ktoré sa používa na zlepšenie rovnováhy, funkčnej sily a mentálneho zamerania. Kolísavé dosky majú plochý povrch podopretý na menej stabilnom valci alebo guli. Vyváženie na plochom povrchu je výzvou pre vaše svaly a propriocepciu, pretože sa vaše telo a myseľ prispôsobujú pohybovaniu sa po nestabilnej podpore nižšie. Výkyvné dosky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a tvaroch a môžu byť upravené pre rôzne úrovne schopností. Ostatné vyvažovacie zariadenia, ako sú vyvažovacie gule, vankúše a kolískové dosky, poskytujú podobné výhody.

Zlepšiť propriocepciu a rovnováhu

Propriocepcia je vaša schopnosť snímať prostredie a podľa toho upravovať polohy vášho tela. To vám napríklad umožňuje zasiahnuť tenisový loptičku, držať na váhe alebo stáť na jednej nohe. Propriocepcia sa musí rozvíjať rovnakým spôsobom ako sila a aeróbna kapacita - postupovaním k zložitejším výzvam až po tom, ako ste si vyvinuli základné zručnosti.

Vyváženie by malo začať na podlahe. Akonáhle sa to stane ľahkým, pridajte výzvy, postupujúce od statických po dynamické cvičenia. Nestabilita výkyvnej dosky dodáva do tréningu rovnováhy dynamickú zložku, ktorá núti väčšiu neuromuskulárnu aktiváciu, aby ďalej rozvíjala vašu propriocepciu. Výsledkom je lepšia rovnováha a stabilita, schopnosť rýchlejšej zmeny smerov a jemnejšie vyladené motorické zručnosti.

Zvýšte funkčnú silu

Ďalšou dôležitou výhodou použitia výkyvnej dosky je zlepšená funkčná pevnosť. Funkčné cvičenie pomáha vašim svalom lepšie pracovať v každodenných činnostiach. Žiadne individuálne svalové funkcie samy o sebe, takže cvičenie by malo zahŕňať rôzne pohybové vzorce, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Funkčné cvičenia vykonané na kolísavej doske sú výzvou pre viac svalov a kĺbov, aby sa stabilizovali a prispôsobili. Pretože vaše základné svaly sa sťahujú vždy, keď sa nachádzate v nepríjemnej alebo nestabilnej polohe, len keď stojíte na výkyvnej doske, vyvinie sa sila jadra a zlepší sa nižšia pevnosť tela. Ak držíte dosku v polohe s rukami na doske, vyvinie sa sila jadra a hornej časti tela. Použitie výkyvnej dosky na robenie dřepov, výpadov a klieští zvýši dynamické vlastnosti týchto cvičení pre väčšiu výzvu.

Vylepšite mentálne zameranie

Ak sa chcete správne vyrovnať, musíte sa naučiť, ako udržať ťažisko zarovnané s vašou základňou podpory. Náročné vyváženie núti ľavú a pravú polovicu mozgu k väčšej komunikácii, a tým k zlepšeniu senzorickej integrácie a koordinácie. Ak potom posúvate ruku alebo nohu cez strednú líniu tela, keď ste na kolísavej doske, túto neuromuskulárnu komunikáciu ďalej napadnete. Pomalým a kontrolovaným cvičením rovnováhy na kolísajúcich doskách zvýšite svoje sebauvedomenie a vštípíte pocit pokoja, aby ste zlepšili svoje mentálne zameranie.

Zabráňte zraneniu

Vývojom propriocepcie, sily a zamerania vám cvičenia s kolísavými doskami pomáhajú reagovať na náhle zmeny vo vašom prostredí, čím znižujú riziko zranenia. Členky vývrtky sú bežné u mnohých športovcov. Z prehľadu uverejneného v Medzinárodnom vestníku pre riziká a bezpečnosť v medicíne vyplýva, že tréning kolísajúcich dosiek môže pomôcť zabrániť opakovaniu vývrtkov členkov u športovcov s anamnézou vývrtkov členkov. Svaly na spodku nôh sa ľahšie sťahujú s väčším posturálnym dopytom, ako sa vyžaduje na doske s kmitaním. Práca s týmito svalmi je prospešná, pretože sú nevyhnutné pre optimálne držanie tela a pohybové funkcie.