Zdravie

Prečo by sa niekto s hypotyreózou sťažoval na pocit únavy a chladu?


Príliš malý hormón štítnej žľazy môže spôsobiť, že nebudete mať žiadnu energiu.

Jupiterimages / obrázky značky X / obrázky Getty

Niekedy vám môže chýbať energia alebo vaše telo môže vyzerať chladno, aj keď je miestnosť teplá. Možno si myslíte, že ste „mimo svojho druhu“, ale ak sa to stáva pravidelne, môžete mať relatívne časté ochorenie nazývané hypotyreóza, ktoré často spôsobuje únavu a pocit chladu. Hypotyreóza sa vyvíja, keď štítna žľaza nevytvára dostatok hormónu štítnej žľazy, čo je porucha zistená u takmer 5 percent populácie USA vo veku nad 12 rokov.

Hormón štítnej žľazy

Štítna žľaza je malá žľaza v prednej časti krku, tesne pod hrtanom alebo hlasovou schránkou. Aj keď váži menej ako 1 oz, štítna žľaza hrá ústrednú úlohu pri regulácii funkcií všetkých vašich buniek. Produkuje dva úzko súvisiace hormóny štítnej žľazy, nazývané T3 a T4. Aj keď je chemicky dosť podobný, T4 sa premieňa na T3 a je aktívnejšou formou hormónu.

Vaše telo potrebuje hormón štítnej žľazy pre mnoho bunkových procesov, vrátane delenia buniek, čo je obzvlášť dôležité pre dieťa alebo dospievajúceho, ktorý stále rastie a vyvíja sa. Zvyšuje tiež rýchlosť metabolizmu väčšiny buniek vrátane nervových buniek, buniek srdcového svalu a buniek v reprodukčných orgánoch. Metabolická rýchlosť je rýchlosť, pri ktorej bunka využíva energiu. Hormón štítnej žľazy zvyšuje schopnosť bunky používať kyslík a živiny, najmä uhľohydráty a tuky.

Hypotyreóza účinky

Hypotyreóza sa vyvíja, keď štítna žľaza produkuje príliš málo jedného alebo obidvoch hormónov T3 a T4, čo vedie k nízkej úrovni spotreby kyslíka a živín v tele. Podľa prieskumu uverejneného v októbri 2011 v sekcii „Aktuálne stanovisko k endokrinológii, cukrovke a obezite“ hormón štítnej žľazy tiež rozširuje krvné cievy, ktoré zásobujú vaše srdce a svaly, čím pomáha zvyšovať srdcový rytmus a svalovú aktivitu pri pohybe alebo cvičení.

Pri hypotyreóze, pretože hormón štítnej žľazy je nízky, prietok krvi do srdca a svalov sa pomaly zvyšuje, ak chcete byť aktívnejší, takže sa cítite unavení a zdĺhaví. Hormón štítnej žľazy stimuluje tiež enzýmy v bunkových mitochondriách - výrobcoch energie buniek -, ktoré produkujú teplo a zvyšujú ďalšie bunkové funkcie, ktoré produkujú teplo. Keď sú hladiny hormónov štítnej žľazy nízke, tieto enzýmy a ďalšie procesy sa spomaľujú, takže sa cítite chladno, aj keď je vaše prostredie teplé.

Príčiny

Niekoľko stavov môže spôsobiť nízku produkciu hormónu štítnej žľazy a viesť k hypotyreóze, vrátane autoimunitnej poruchy nazývanej Hashimotoova choroba, pri ktorej imunitné bunky útočia na štítnu žľazu a znižujú jej schopnosť vytvárať hormón štítnej žľazy. Niekoľko ďalších problémov, súhrnne nazývaných štítna žľaza, môže tiež spôsobiť zápal štítnej žľazy a spôsobiť hypotyreózu. Chirurgické odstránenie rakovinovej alebo chorej štítnej žľazy alebo ožarovanie štítnej žľazy v prípade hyperaktívnej štítnej žľazy sú zodpovedné za niektoré prípady hypotyreózy.

Hypotyreóza môže byť tiež spôsobená problémom v hypofýze, stavom nazývaným sekundárna hypotyreóza. V tomto prípade je znížená tvorba hormónu hypofýzy, nazývaného hormón stimulujúci štítnu žľazu, ktorý stimuluje štítnu žľazu, zodpovedná za nízky hormón štítnej žľazy. Ak majú lekári podozrenie na nedostatok energie a nachladnutie môže byť spôsobené hypotyreózou, nariadi testy, aby pomohli určiť jeho príčinu a najlepšiu liečbu.

Ošetrenie

V mnohých prípadoch hypotyreózy lekár odporučí užívať syntetickú formu hormónu štítnej žľazy, ktorá obsahuje T4, ktorú potom vaše telo prevedie na aktívnejšiu formu T3. U väčšiny ľudí je táto liečba úspešná pri obnovení hladín hormónov v krvi späť do normálu, zvyšuje energiu a zbavuje pocitu, že je neustále chladná. Lekár môže príležitostne nájsť osobu, ktorá lepšie reaguje na lekársky predpis, prirodzenú formu hormónu štítnej žľazy vyrobenú z štítnej žľazy ošípaných. Výťažky z štítnej žľazy sú k dispozícii aj v obchodoch so zdravou výživou, mali by ste sa im však vyhnúť, pretože nie sú regulované Úradom pre potraviny a liečivá USA, takže si nemôžete byť istí ich čistotou a dávkou.

Tak ako mnoho porúch endokrinných žliaz, aj hypotyreóza môže byť komplikovaným stavom a mala by ju zvládnuť iba kvalifikovaná zdravotnícka pracovníčka, ako je rodinný lekár alebo špecialista na interné lekárstvo alebo endokrinológiu.