Vhodnosť

Cvičenie jogy na nočnú dobu

Nočné pózy na jogu vám môžu pomôcť cítiť sa pokojnejšie a uvoľnenejšie.

Pózovanie jogy môže poskytnúť celý rad fyzických a duševných výhod. Niektoré pózy vám pomôžu cítiť sa viac pod napätím alebo sústredenejšie, zatiaľ čo iné vám môžu pomôcť oddýchnuť a uvoľniť sa od stresu vášho dňa a pomôžu vám upokojiť sa v pokojnejšom spánku. A ak máte problémy s pravidelným zaspávaním, cvičenie jogy pre nočné môže poskytnúť úľavu od týchto príznakov, hovorí Art of Living Foundation.

Dýchacie cvičenia

Cvičenie hlbokých dychových cvičení jogy môže byť užitočným spôsobom, ako sústrediť svoju myseľ a telo na váš nočný úmysel, napríklad na relaxáciu alebo lepší spánok. Môžete tiež zahrnúť krátku meditáciu ako spôsob prípravy na nočnú prax, hovorí časopis „Zdravie žien“. Posaďte sa na posteli so skríženými nohami alebo na inom pohodlnom mieste. Položte ruky na kolená a zavrite oči. Venujte chvíľu pozornosť dychu. Zamerajte svoju myseľ na svoj úmysel. Dýchajte z brucha a pokúste sa postupne spomaliť dĺžku každej inhalácie a výdychu, až kým sa nebudete cítiť pokojnejšie a uvoľnenejšie.

Nohy na stenu

Legs Up the Wall, alebo Viparita Karani, je regeneračná pózu z jogy, ktorá pomáha upokojiť myseľ a môže pomôcť zmierniť pocity únavy v nohách a chodidlách. Túto pózu si môžete precvičiť vo svojej posteli, ak je blízko steny alebo na mäkkom, čalúnenom povrchu, ako je napríklad jóga. Ľahnite si na bok s zadok blízko steny. Nadýchnite sa a prevalte sa na chrbát, keď súčasne obe nohy vyklopíte, aby ste si odpočinuli na stene. Nohy držte rovno alebo, ak chcete, ohnite kolená. Natiahnite ruky rovno po bokoch. Niektorí ľudia považujú za užitočné použiť očnú tašku na zablokovanie svetla alebo na zakrytie mäkkou prikrývkou, aby sa udržali v teple, zatiaľ čo cvičia túto pózu. Zostaňte v tejto pozícii tak dlho, ako budete chcieť.

Pose pre deti

Póza dieťaťa, známa tiež ako Balasana, je pokojná, regeneračná póza na jogu, ktorá vám môže uľahčiť spánok. Ak chcete vykonať túto pózu, kľačte na svojej posteli alebo podložky na jogu so svojimi pätami. Pomaly spustite zadok, aby ste si sadli na päty. Predkloňte sa a položte hruď na svoje stehná a čelo na posteľ alebo podložku. Natiahnite ruky priamo na podlahu nad hlavu. Zostaňte v tejto pozícii tak dlho, ako budete chcieť, so zameraním na dlhé, pomalé a hlboké dychy.

Dopredný ohyb

Doposiaľ ohýbané jogové pózy upokojujú a uvoľňujú centrálny nervový systém, pretože podporujú tok energie do chrbtice a zvyšujú prietok krvi do srdca, krku a hlavy, hovorí autorka Alice Lesch Kelly v článku pre časopis Yoga Journal. Ak chcete vykonať jednoduché sedenie vpred, ktoré vám môže pomôcť oddýchnuť a pripraviť sa na spánok, sadnite si na posteľ s natiahnutými nohami a nohami k sebe. Pomaly sa otáčajte okolo nôh smerom dopredu, čo umožňuje uvoľnenie hornej časti tela. Ak vám to pripadá príjemné, uchopte prsty na nohách a jemne ich roztiahnite. Zostaňte tu zhlboka nadýchnuť.