Zdravie

Prepojenie medzi syndrómom karpálneho tunela a lupusom


Syndróm karpálneho tunela aj lupus sú častejšie u žien.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Syndróm karpálneho tunela alebo CTS spôsobuje chronickú bolesť zápästia spôsobenú kompresiou stredného nervu. Keď na nervy narastá nadmerný tlak, ktorý prechádza kostnou štruktúrou v zápästí, ktorá sa nazýva karpálny tunel, vyvíja sa syndróm karpálneho tunela. CTS sa môže vyskytnúť v dôsledku zranenia alebo opakovaných pohybov a niekedy je spojená so základným zdravotným stavom, ako je lupus. Lupus je autoimunitné ochorenie charakterizované rozšíreným zápalom, ktoré často postihuje kĺby vrátane zápästia.

Syndróm karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela postihuje v USA najmenej 4 milióny ľudí. Medzi bežné príznaky patrí bolesť zápästia, brnenie a znecitlivenie v ruke a znížená sila priľnavosti. Príznaky bývajú v noci horšie. Jedna ruka je zvyčajne viac postihnutá ako druhá. Kostný kanál, ktorý prenáša stredný nerv z hornej časti paže do ruky, je tuhá štruktúra, ktorá môže niekedy stlačiť nerv. Opakované pohyby pri používaní počítača alebo iného zariadenia zvyšujú pravdepodobnosť CTS. Zápalové poruchy vrátane lupusu môžu tiež stlačiť stredný nerv, čo vedie k CTS.

Lupus

Odhady sa líšia, ale asi 200 000 ľudí v USA má systémový lupus erythematosus alebo skrátene lupus. Podobne ako u iných autoimunitných chorôb, abnormality imunitného systému spôsobené lupusom spôsobujú, že telo napadne svoje vlastné tkanivo. Príznaky lupusu sa môžu týkať akéhokoľvek orgánu, ale koža, kĺby a obličky sú často postihnuté. Zápal tkaniva okolo stredného nervu súvisiaci s lupusom môže mať za následok opuch a syndróm karpálneho tunela. Na rozdiel od ľudí s CTS z iných príčin majú ľudia s lupusom často rannú intenzívnu stuhnutosť zápästí a rúk. Okrem toho je pravdepodobné, že CTS u ľudí s lupusom sú postihnuté obidve ruky, a nie iba jedna.

Ohodnotenie

Fyzická skúška môže pomôcť identifikovať príznaky syndrómu karpálneho tunela. Môžu sa vykonať manévre na vyvolanie náznakov kompresie nervov, ako je pocit pálenia alebo brnenia v prstoch. Môžu sa vykonať aj špeciálne testy na preskúmanie funkcie nervov, nazývané štúdie vedenia nervov. Ak je podozrenie na lupus príčinou nepohodlia zápästia a rúk, skontroluje sa aj krvná práca. Ľudia s lupusom majú zvyčajne iné príznaky, ako je strata vlasov, vredy v ústach, opuch iných kĺbov a kožné vyrážky, najmä na tvári.

Liečba

Na liečbu syndrómu karpálneho tunela sa často používajú nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad ibuprofén (Motrin, Advil) a naproxén (Aleve, Naprosyn). NSAID sa tiež bežne používajú na riešenie vzplanutia lupusu vrátane symptómov CTS. Napriek tomu by sa NSAID mali používať opatrne u ľudí s lupusom, ktorí majú základné ochorenie obličiek. V niektorých prípadoch môžu injekcie steroidov do zápästia alebo perorálnych steroidov pomôcť zmierniť príznaky CTS. U ľudí s pretrvávajúcimi príznakmi sa môže uvažovať o chirurgickom zákroku, ktorý uvoľní tlak okolo karpálneho tunela.

Zdroje (1)