Športové

Jóga pre tenis


Tenisti môžu využiť jogu.

Ryan McVay / Digital Vision / Getty Images

Podľa americkej asociácie tenisu veľa tenisových hráčov - vrátane profesionálov - prijalo jogu ako spôsob rozvoja tela a zlepšenia hry. Ako činnosť mysle a tela, ktorá zahŕňa pózy nazývané ásany, môže jóga zvýšiť vašu silu, flexibilitu a rovnováhu a zároveň znížiť stres a úzkosť a zlepšiť koncentráciu. Pretože tenisti sú fyzicky náchylní na zúžené boky, štvorkolky a hamstringy, športovci používajú jogu na oslovenie týchto oblastí a tiež na obnovenie rovnováhy v ich jadre a chrbtici po opakovaných pohyboch na hojdačke a výkyvoch na kurte.

Bojovník II

Warrior II môže byť prínosom pre tenistov posilnením ich základných svalov a natiahnutím nôh, slabín, členkov, hrudníka a ramien - to všetko sú primárne oblasti používané počas zápasov. Aby ste dosiahli túto pozíciu, začnite tým, že vaše chodidlá sú rozmiestnené približne 4 stopy od seba, otočte pravú nohu a trup smerom do strany a v tomto smere sa otáčajte, kým vaše pravé koleno nebude v uhle 90 stupňov. Udržiavajte ľavú nohu rovno a zdvihnite ruky na stranu, kým nie sú rovnobežné s podlahou, dlane smerujú nadol. Pred opakovaním na druhej strane držte jadro a stehná a držte pózu 30 sekúnd až jednu minútu.

Predĺžená trojuholníková pozícia

Predĺžená trojuholníková póza môže pomôcť tenisovým hráčom posilnením stehien, kolien a členkov a pretiahnutím bokov, slabín, hamstringov, teliat, ramien, hrudníka a chrbtice. Táto póza tiež pomáha zmierniť bolesti chrbta, ktoré môžu po dlhých a namáhavých zápasoch trápiť tenistov. Podobne ako v prípade bojovníka II, póza predĺženého trojuholníka začína s nohami vzdialenými 4 stopy od seba, pričom pravá noha smeruje von. Namiesto toho, aby ste sa hrali, držte obe nohy rovno, roztiahnite ruky do strán a vydýchnite, keď sa ohýbate v páse smerom k pravému členku. Nechajte svoje ruky sledovať pohyb tak, aby jeden spočíval na pravom členku a druhý zodvihol k oblohe. Stabilizujte sa svojimi stehnami a jadrom a otáčajte trupom a hlavou hore tak, aby smerovala k zdvihnutému ramenu. Podržte po dobu 30 sekúnd až 1 minúty a opakujte na druhej strane.

Pose stromu

Póza stromu môže pomôcť tenisovým hráčom uvoľniť napäté svaly a kultivovať lepšiu rovnováhu na kurte. Natiahne stehná, teľatá, členky, chrbticu, slabiny, hrudník a plecia s veľkým dôrazom na vnútorné stehná. Pri položení stromu stojte smerom dopredu, presuňte svoju hmotnosť na ľavú nohu a zdvihnite pravú nohu. Uchopte pravú nohu a položte ju tak, aby spočívala na podrážke na vnútornom ľavom stehne s prstami smerujúcimi k podlahe. Dýchajte prirodzene. Položte ruky pred hrudník a pritlačte dlane k sebe, pričom sa zameriate na stabilizáciu tela pomocou základných svalov. Podržte 30 sekúnd až jednu minútu a opakujte s opačnou nohou.

Half Lord of Fishes Pose

Polovica Lord of the Fishes predstavuje pomoc hráčom tenisu natiahnutím bokov, ramien a krku a energizáciou chrbtice, ktorej čelia opakujúce sa krútiace pohyby počas servírovania a hlasovania. Používa sa tiež ako terapeutické cvičenie pre pacientov s astmou, ktoré môžu pomôcť tenisovým hráčom, ktorí majú ťažkosti s dýchaním na kurte alebo počas prestávok. Pre postoj, začnite tým, že sedí na podlahe s nohami natiahnutými pred vami. Ohnite obe kolená a posuňte ľavú nohu pod pravú nohu do vonkajšej časti pravého boku, pričom vonkajšiu časť ľavej nohy položte na podlahu. Pravú nohu postavte na ľavú nohu a postavte ju na podlahu mimo ľavého bedra kolenom nahor. Vydýchnite a krútte smerom dovnútra pravého stehna, položte pravú ruku za seba na zem, aby ste dosiahli stabilitu, zatlačte ju do zeme spolu so zadkami a ľavý lakť položte na vonkajšiu stranu pravého stehna blízko kolena. Držte 30 sekúnd až jednu minútu, zhlboka dýchajte a pri každom výdychu sa točte viac. Opakujte na druhej strane.

Zdroje (3)