Športové

Jóga pre šport


Jóga pomáha napnúť unavené chrbtové svaly po golfe.

Ryan McVay / Digital Vision / Getty Images

Ako športovec je dôležité napadnúť svoje telo rôznymi spôsobmi, aby vás udržalo na vrchole svojej hry a pri maximálnom výkone. Nech už je váš šport akýkoľvek, cvičenie jogy vám pomôže pracovať na rovnováhe, roztiahnuť svalové skupiny, ktoré najviac používate, a pomôže vám vybudovať silu. Pridaním jogy do cvičebného plánu môžete zvýšiť svoju celkovú vytrvalostnú úroveň a znížiť riziko zranenia.

Sila hornej časti tela

Sila hornej časti tela je dôležitá pre mnoho rôznych športov, napríklad plávanie, basketbal, golf, volejbal, bojové umenia a horolezectvo. Jóga vám môže pomôcť vybudovať a udržiavať silu hornej časti tela potrebnú pre tieto športy. Pozície ako doska smerom hore, doska smerom nadol, pes dole a bojovník II pomôžu spevniť ramenné kĺby, bicepsy, tricepsy a deltoidy.

Spodná sila tela

V športe, ako je beh, basketbal, volejbal, kickbox a lyžovanie, ktoré si vyžadujú silné svaly v dolnej časti tela, môžu byť jogy použité na doplnenie vášho tradičného tréningu nižšej telesnej sily. Mnoho stojacich postojov v joge sa zameriava na budovanie sily a vytváranie dynamického napätia v nohách. Napríklad, bojovník I a II, reverzný bojovník, trojuholník, pyramída, zviazaný uhol a nízky výpadok sú pózy, ktoré posilnia vaše štvorhlavce, teľatá, hamstringy, glutey a flexory bedier.

Zostatok

Dobrá rovnováha je dôležitá vo väčšine športov a je kľúčovou súčasťou športu, ako je lyžovanie, snowboarding, surfovanie, gymnastika, plávanie a golf. Rovnováha v józe vám môže pomôcť pri zlepšovaní rovnováhy pri týchto športoch. Strom, holub a bojovník III sú tri základné rovnováhy, ktoré sa môžu začať. Keď držíte tieto vyvážené pózy, sústredíte sa na vytvorenie silnej kontroly dychu rytmickým dýchaním dovnútra a von cez nos. Dychová kontrola a rytmické dýchanie sú dôležitými súčasťami vytrvalostných športov, ako sú beh maratónov, cyklistika a plávanie.

Rozťahovanie a flexibilita

V každom športe môžete pomocou jogy pomôcť napnúť unavené svaly a zlepšiť rozsah pohybu a flexibility. Pózy, ako napríklad predné zloženie, zostupný pes a pyramída, napnú vašu nízku chrbát, štvorkolky, teľatá a hamstringy; a tieto pózy pomáhajú zvyšovať flexibilitu vašich bokov. Napínanie a posilňovanie svalov nôh a chodidiel pomocou jogy pomáha predchádzať zraneniam, ako sú napríklad holenné dlahy. Ak chcete napnúť vaše flexory bedra, robte napríklad sedenie motýľa, ležiace motýľa, holub hore nohami a mostík. Holub hore nohami natiahne aj vaše klzáky a most natiahne vaše klzáky, hamstringy a dolnú časť chrbta.

Dôležité informácie

Bez ohľadu na to, v akom športe sa zúčastňujete, úvodná a záverečná meditácia a relaxácia v jogínskom sedení vám pomôžu zvládnuť duševnú hru. Jóga zlepšuje koncentráciu a vizualizáciu - dva kľúčové atribúty potrebné na zvládnutie akéhokoľvek športu. Ak nemáte čas pravidelne sa zapájať do úplného cvičenia jogy, použite jogové pózy, ktoré sa zameriavajú na oblasti najdôležitejšie pre váš šport. Niektoré disciplíny jogy majú sekvencie póz určené pre jednotlivé športy. Pod vedením inštruktora jogy môžete postupovať podľa pozícií, ktoré uspokoja špecifické potreby a fyzické požiadavky vášho športu.

Zdroje (1)