Vhodnosť

Aké pozície jogy napínajú napäté svaly sakroiliakálnej oblasti?


Half Lord of the Fishes pose je twist, ktorý sa tiahne sakroiliakálnou oblasťou.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Sakroiliakálny kĺb sa pripája k krížovej kosti a dvom iliám - kostiam panvy, ktoré sa stretávajú s krížovou kosťou. Tento kĺb sa používa pri niekoľkých krútiacich pohyboch a ohyboch vpred a môže byť tuhý a bolestivý, ak je prepracovaný alebo zranený. Niekoľko pozícií pre jogu môže natiahnuť stuhnutého sakroiliaka a obnoviť jeho správne zarovnanie, zmiernenie akejkoľvek bolesti alebo nepohodlia. Ale tlačenie seba za prirodzený rozsah pohybu pri výkone jogových pozícií, ako sú predklony alebo zákruty, môže sakroiliak ďalej zaťažovať. Konzultácie so skúseným učiteľom jogy vám pomôžu identifikovať pózy a modifikácie, ktoré pomôžu namiesto zvýšenia bolesti.

Cobra Pose

Niektorí ľudia môžu pociťovať sakroiliakálnu bolesť kĺbov kvôli hypermobilite v bokoch a dolnej časti chrbta. To znamená, že sakroiliak môže vyskočiť na miesto kvôli laxným svalom v panvovej oblasti, ktoré nezdržiavajú kĺb dostatočne stabilný. Cobra predstavuje veľmi dobre na stabilizáciu a posilnenie chrbta panvy. Póza by sa však mala vykonávať postupne a malo by sa dbať na to, aby sa spodná časť chrbta nestláčala. Vstúpte do pozície pomaly a bez toho, aby ste tlačili príliš rýchlo.

Bow Pose

Ďalšou pozíciou na posilnenie svalov panvovej oblasti je póza, ktorá je o niečo silnejšia dolná časť chrbta ako Cobra. Bow predstavuje tiež posilňuje chrbtové svaly, ktoré prebiehajú vertikálne od krížovej kosti po chrbát. Ak sa chrbát po cvičení Bow predstavuje pevne alebo bolí, ste zašli príliš ďaleko a pravdepodobne ste stlačili spodnú časť chrbta namiesto natiahnutia svalov. Vstúpte pomaly do pózy a netlačte, ak začnete pociťovať bolesť.

Half Lord of Fishes Pose

Aj keď zvraty môžu spôsobiť sakroiliovú stuhnutosť a bolesť, môžu ju zmierniť. Polovica Pána rýb môže zmierniť svalové napätie v panve alebo kompresiu v dolných chrbtových kĺboch. Toto skrútenie sa môže uskutočňovať v modifikovaných verziách a niekedy môže byť užitočné otočiť jednu stranu krížovej kosti dozadu a jednu stranu dopredu. Ak máte extrémnu sakroiliakálnu bolesť, poraďte sa so skúseným učiteľom skôr, ako sa o to pokúsite.

Lizard Pose

Upravená verzia Lizard pózy môže byť veľmi účinná pri navrátení sakroiliaka do správneho zarovnania. Tradične vykonávaná ako otvárač na boky, modifikovaná verzia tejto pózy môže uvoľniť a uvoľniť spodnú časť chrbta spolu s posilnením panvovej oblasti. Umiestnením zadného kolena na podlahu kvôli stabilite a posunutím lakte z prednej strany rohože tak, aby smeroval k hornému rohu rohože, môžete použiť vnútornú stehennú silu na uvoľnenie a napnutie sakroiliata.