Info

Aké sú riziká pyknogenolu?


Človek príliš závratný na to, aby šoféroval.

Keith Brofsky / Photodisc / Getty Images

Pycnogenol je látka získaná z borovicovej kôry stromov nachádzajúcich sa v juhozápadnom regióne Francúzska. Pycnogenol má niekoľko výhod pre vaše zdravie a krásu. Je však tiež dôležité pozerať sa za marketingovú kampaň na pynkogenol a pochopiť možné nebezpečenstvá spojené s týmto prírodným doplnkom.

Pycnogenol a vaša krv

Podľa Národného zdravotníckeho ústavu štúdie preukázali, že extrakt pycnogenolu zlepšuje krvný obeh. Táto výhoda môže pomôcť ľuďom so studenými rukami alebo osobám so sklonom k ​​ľahkému vzniku modrín. Ďalšie štúdie Národného zdravotníckeho ústavu ukazujú, že pycnogenol môže pôsobiť aj ako antikoagulancia. To znamená, že zrážanie krvi sťažuje. Aj keď to môže pomôcť predchádzať mozgovej príhode, môže byť tiež veľmi nebezpečné, ak máte poruchy krvácania a dokonca môže zvýšiť riziko krvácania.

Obavy z dávkovania

Zatiaľ čo niektorí ľudia berú túto bylinu, aby sa cítili viac ostražití a energizovaní, musíte dávať pozor, aby ste neužili príliš veľa pycnogenolu. Podľa organizácie Memorial Sloan-Kettering Cancer Center hlásia niektorí ľudia užívajúci pyknogenol ťažkosti so zaspaním v noci. Medzi ďalšie hlásené vedľajšie účinky patrí závraty, bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti a nevoľnosť. Národný zdravotnícky inštitút odporúča neužívať pyknogenol dlhšie ako šesť mesiacov alebo v množstvách, ktoré presahujú 450 mg za deň.

Alergické reakcie

Podľa organizácie Memorial Sloan-Kettering Cancer Center vykazuje pycnogenol tiež účinnosť pri liečení alergií a niektorí ľudia ju berú ešte pred začiatkom alergickej sezóny. Pre niektorých je však pynkogenol v skutočnosti alergénom. U ľudí užívajúcich pyknogenol sa môže vyvinúť zriedkavá a pravdepodobne smrteľná alergia. Známky alergickej reakcie na pcynogenol napodobňujú typické alergické symptómy vrátane sipotu alebo dýchavičnosti, vyrážky, bolesti na hrudníku a opuchu častí tela vrátane tváre, rúk alebo nôh. Aby ste sa vyhli potenciálnym alergickým reakciám na tento liek, mali by ste užívať pyknogenol pod dohľadom lekára.

Interakcia s liekmi

Jednou z hlásených výhod pycnogenolu je, že zvyšuje imunitný systém. Táto kvalita však tiež znamená, že môže spôsobiť škodlivé interakcie s niektorými inými liekmi, ako sú napríklad imunosupresíva. Tieto lieky sa bežne označujú ako lieky proti odmietnutiu a prijímajú sa po transplantácii orgánov, aby vášmu telu pomohli pri prijímaní nového orgánu. Pred prijatím pyknogenolu sa vždy poraďte s lekárom a informujte ich o akýchkoľvek ďalších liekoch, ktoré v súčasnosti užívate.