Vhodnosť

Bikram jóga je energická ako spánok?


Predpokladá sa, že hlboké dýchanie v Pranayame zvyšuje energiu.

John Moore / Getty Images Novinky / Getty Images

Jóga Bikram je náročná 90 minútová vyhrievaná lekcia jogy, ktorá pozostáva z dvoch dychových cvičení a 26 pozícií jogy. Vynašiel ho Bikram Choudhury, učiteľ jogy z Indie. Údajné výhody sú početné - a získanie veľkého množstva energie je na prvom mieste zoznamu. Mnoho účastníkov sa domnieva, že tento nárast energie znamená, že môžu menej spať, ale vedci varujú, že tento spôsob myslenia môže byť nebezpečný pre vaše zdravie a dokonca môže ohroziť život.

Výhody

Jóga Bikram sľubuje úľavu od bolesti chrbta, zníženie stresu a zníženie účinkov starnutia. Na zozname je tiež zahrnutá úľava od artritídy, znížená depresia a znížené dýchacie ťažkosti. Choudhury pripisuje svojej triede uzdravenie z nehody pri vzpieraní, ktorá ho nechala chodiť. „Nikdy nie je neskoro, nikdy nie je príliš zlé, nikdy nie si príliš starý, nikdy nie si príliš chorý na to, aby si začal znova od nuly, aby si sa znova narodil,“ hovorí Choudhury. Hnutie jogy prinieslo Choudhurymu slávu, bohatstvo a celosvetové pokračovanie.

Veda

Väčšina výhod, ktoré sľubujú jogy Bikram, nebola nikdy vedecky dokázaná a tie, ktoré sa dajú odvodiť z akéhokoľvek typu cvičenia. Profesor kineziológie, Rod Dishman, študoval viac ako 6 800 predmetov a zistil, že drvivá podpora, ktorá cvičením zvyšuje hladinu energie. Vo svojom článku uverejnenom v „Science Daily“ v novembri 2006 Dishman uviedol: „cvičenie akéhokoľvek druhu zaplavuje mozog pocitmi dobrých chemikálií známych ako Endorfíny a Dopamín.“ Okrem zvyšovania energie tieto chemikálie tiež zvyšujú náladu, znižujú stres, bránia starnutiu a podporujú lepší spánok.

Spánok

Bolo by skvelé, keby energetická podpora z cvičenia znížila vašu potrebu spánku, ale vedci tvrdia, že to tak nie je. Priemerný človek potrebuje spánok minimálne sedem hodín, a nie jeho prioritou je jednou z hlavných príčin epidémie chronickej únavy. Yale Medical Group uverejnila nedávny online článok, v ktorom sa uvádza, že spánok je potrebný na opravu, obnovenie, správne fungovanie nervového systému a zlepšenie fyzickej a duševnej funkcie. Nedostatok spánku, okrem nedostatku aktivity, sú dva z troch hlavných faktorov obezity. Nedostatok spánku má také vážne následky, že môže spôsobiť duševné choroby alebo dokonca smrť.

Uprednostniť

Ak sú vaše nádeje na krádež niekoľko hodín mimo spánku prerušené, existuje veľa spôsobov, ako si urobiť čas na spánok aj na cvičenie. Zaznamenajte, koľko času trávite pozeraním televízie alebo na počítači, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou vyčerpávajú hodiny od vášho dňa. Používajte nedigitálne formy zábavy, ktoré vám pomôžu zaspať skôr, a potom využite výhody tejto novej postele pred spaním, aby ste si našli čas na ranné cvičenie. Stanovte si malé, realistické a dosiahnuteľné ciele pre tento týždeň a pokračujte v tom tento týždeň po týždni, kým nie ste dobre odpočinutý, energický a fit jednotlivec, ktorým chcete byť.

Zdroje (3)