Športové

Pľuzgiere na nohách z lyžovania


Správne namontovaná batožina vám môže v prvom rade pomôcť vyhnúť sa pľuzgierom.

Thomas Northcut / Digital Vision / Getty Images

Ak ste na lyžiach nováčikom, bolesť tela a pľuzgierov na nohách môže byť prvou významnou bolesťou, s ktorou sa stretnete pri športe. Vinníkom je pravdepodobne zle padnúca lyžiarska topánka, čo je obzvlášť bežné pri zapožičaní výstroja, pretože si vždy nemôžete vybrať ideálnu veľkosť. Pľuzgiere sa spravidla obracajú na zrasty, ktoré sa postupom času liečia a sprísňujú, ale dovtedy je dôležité podniknúť kroky na zníženie pľuzgierov, aby ste netrpeli ďalším dňom na svahu.

Rýchlosť pľuzgierov

Lyžiari ovládajú svoju rýchlosť na priamej zjazdovke tým, že na jednu lyžicu kladú väčšiu váhu ako druhá, čo vám umožňuje otáčať sa v uhle kolmom na najstrmší sklon svahu, ktorý sa nazýva čiara pádu. Keď lyžujete dozadu a dopredu proti klesajúcej línii, vaše teľatá sú často zošikmené so svahom a silno tlačia po stranách vašej lyžiarskej topánky. V priebehu dlhého dňa môže neustály tlak a trenie na bokoch vašej topánky spôsobovať bolestivé pľuzgiere a bolesť na nohách, členkoch alebo teľatách. Nesprávne priliehajúca topánka umožňuje väčšie trenie medzi ponožkou a topánkou, čo môže problém zhoršiť.

Prasknutie vašej bubliny

Pľuzgiere na vaše teľatá z lyžovania musia vyschnúť skôr, ako sa môžu uzdraviť. Ak je blister už otvorený, všetko, čo potrebujete na to, aby ste sa dostali späť na svah, by malo byť rýchle ošetrenie antibiotickým krémom a nejaký čas na vyschnutie a vyschnutie. V prípade pľuzgierov, ktoré sa ešte nemusia objaviť, môže byť potrebné prepichnutie. Zasiahnutú oblasť dôkladne očistite a potom zoberte sterilizovanú ihlu a urobte malý otvor blízko okraja blistra. Potom vypustite tekutinu zatlačením na vyvýšenú pokožku. Po vyprázdnení blistra ho ošetrite antibiotickým krémom a obklopte ho rezom z časti materskej kosti a obväzom.

Poskytovanie pľuzgierov

Prevencia pľuzgierov na prvom mieste je najlepším spôsobom, ako sa im vyhnúť, a vybavenie topánok je jedným z hlavných vinníkov nepohodlia a trenia. V obchode špecializovanom na vybavenie batožinového priestoru si môžete nechať merať dĺžku a šírku nôh, aby ste dosiahli čo najpresnejšiu veľkosť obuvi. Pretože výroba lyžiarskych topánok je taká nákladná, polovičné veľkosti sa nevyrábajú. Lyžiarska topánka polovičnej veľkosti má iba tenšiu stielku, ako je ďalšia veľkosť. Nájdite to najlepšie, čo sa dá, a rozlíšte pomocou hrubej lyžiarskej ponožky.

Vedenie pľuzgierov v zálive

Existujú aj iné spôsoby prevencie pľuzgierov spôsobených lyžovaním. Technika, ktorú turisti už dlho používajú na prevenciu pľuzgierov, je zdvojnásobenie ponožiek. Nosením tenkej podkolienky pod hrubšou ponožkou topánky umožníte akémukoľvek pohybu v topánke trieť sa skôr na vnútornej ponožke než na koži. Vlhkosť tiež zvyšuje trenie na pokožke, takže zvládnutie potenia a roztopeného snehu je kľúčom k zabráneniu vzniku pľuzgierov. Namiesto bavlnenej ponožky použite syntetickú alebo vlnenú ponožku na odstránenie vlhkosti z povrchu pokožky, pretože tieto materiály schnú oveľa rýchlejšie.

Zdroje (2)