Výživa

Do Čučoriedky znižujú hladinu cholesterolu?


Čučoriedky obsahujú rastlinné chemikálie, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Tovarový kop / Tovarový kop / Getty Images

Na také malé ovocie čučoriedky balia silný výživný punč. Sú plné výživných látok a zlúčenín proti chorobám, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a zabrániť srdcovým chorobám. Ak máte obavy o svoj cholesterol, vždy sa porozprávajte so svojím lekárom. Na trhu je veľa liekov na zníženie hladiny cholesterolu, ale trik môže často zvládnuť strava a cvičenie. Pridanie hrsti čučoriedok do každodennej rutiny vám môže pomôcť zvýšiť hladinu cholesterolu v zdravom rozmedzí.

Vnútri čučoriedok

Čučoriedky obsahujú fytochemický alebo rastlinný derivát, pterostilbén. Štúdia uverejnená v roku 2005 v "Journal of Agricultural and Food Chemistry" ukázala, že pterostilbén znižuje lipoproteín s nízkou hustotou, tiež známy ako "zlý" cholesterol, a zvyšuje lipoproteíny s vysokou hustotou alebo "dobrý" cholesterol. Zvýšené ukladanie LDL cholesterolu vo vašich artériách, ktoré spôsobuje aterosklerózu alebo stvrdnutie artérií a srdcové choroby. HDL odstraňuje cholesterol z vašich tepien a vracia ho do pečene, kde je zlikvidovaný. Znižuje sa tým riziko srdcových chorôb.

Vo vnútri vášho tela

Pterostilbén účinkuje vo vašom tele rovnakým spôsobom ako ciprofibrát na zníženie hladiny cholesterolu. Pripája sa a pôsobí na receptor PPAR-alfa, proteín, ktorý reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Keď sa pripája, znižuje hladinu LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, tvrdí Joe Vinson, profesor chémie na University of Scranton. Na rozdiel od liekov ciprofibrátu nespôsobuje pterostilbén vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť a bolesť svalov.

Aktuálny výskum

Zatiaľ čo pterostilbén vykazuje sľubné výsledky, výskum sa uskutočňoval skôr v skúmavkách a na zvieratách, ako pri použití ľudských subjektov. Na stanovenie účinku na ľudské subjekty je potrebný ďalší výskum. Vinson tvrdí, že najväčšie účinky na zníženie cholesterolu môžu byť z extraktu čučoriedok, ktorý sa v budúcnosti môže použiť na výrobu nutraceutík alebo liekov z rastlinných látok. Bez ohľadu na to, čučoriedky majú potenciál znižovať hladinu cholesterolu a vyrábať kvalitné desiatu z dôvodu nízkeho obsahu tuku a sodíka a vysokého množstva vitamínu C a antioxidantov.

Ostatné bojovníky na cholesterol

Jedna šálka čučoriedok vám tiež poskytne 3,6 gramov vlákniny alebo 14 percent výživového referenčného príjmu pre ženy a 9 percent pre mužov vo veku 19 až 50 rokov. Rozpustná vláknina nájdená v čučoriedkach znižuje hladinu cholesterolu a znižuje riziko srdcových chorôb. na MedlinePlus. Čučoriedky tiež obsahujú antioxidanty. Antioxidanty priamo neznižujú hladinu cholesterolu, ale bránia hromadeniu zubného plaku vo vašich artériách tým, že bránia oxidácii LDL, čo znižuje riziko srdcových chorôb.