Vhodnosť

Výpočet BMI pomocou meraní rúk, nôh, bedier a pásov


Zmerajte obvod pásu presne nad bedrami.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

Pokiaľ ide o hodnotenie vášho zdravia a zloženia tela, existuje niekoľko možností. Najbežnejším hodnotiacim nástrojom je index telesnej hmotnosti alebo index BMI, ktorý používa vašu výšku a váhu na hodnotenie vášho zdravia. Napriek svojmu obvyklému použitiu má BMI svoje obmedzenia, vďaka ktorým sú merania rúk, nôh, bedier a pásov veľmi užitočné. Tieto merania umožnia ďalšie - a pravdepodobne presnejšie - hodnotenie vášho zdravia z hľadiska zloženia vášho tela.

Definovanie BMI

Index telesnej hmotnosti vám môže poskytnúť predstavu o vašom zdraví vo vzťahu k vašej výške a váhe a dá sa jednoducho vypočítať. Nájdite graf alebo online kalkulačku a zapojte svoju výšku a váhu, aby ste dosiahli svoje výsledky. Výsledná hodnota 18,5 alebo nižšia sa považuje za podváhu, 18,6 až 25,9 je normálne, 26,0 až 29,9 má nadváhu a 30,0 a viac sa považuje za obézne. Podľa Národného inštitútu srdca, pľúc a krvi platí, že čím vyššia je hodnota BMI, tým vyššie je riziko zdravotných problémov, ako je hypertenzia, cukrovka 2. typu a niektoré druhy rakoviny.

Posunuté limity

Relatívna jednoduchosť BMI je tým, čo ju robí tak užitočnou, ale tiež ju brzdí. Meranie nezohľadňuje meranie telesného tuku, takže výsledky môžu byť pre určitých používateľov skreslené. Pretože svalovina je výrazne hustejšia ako tuk, športovec s výraznou svalovou hmotnosťou a nízkym percentom telesného tuku bude mať napriek svojmu zdraviu vysoké hodnoty BMI. Napríklad Adrian Peterson z Minnesoty Vikings je od roku 2014 mimo sezóny uvedený na 6 stôp 1 palec - 73 palcov - a 217 libier. To mu dáva BMI 28,6, čo je výrazne v kategórii s nadváhou.

Odmerajte

Spoľahlivejším spôsobom merania zdravotného stavu z hľadiska telesného tuku, poznamenáva Národný ústav srdca, pľúc a krvi, je pomer pasu k bedru. Táto metóda vyžaduje, aby ste skutočne zmerali obvod bokov, čo vám poskytne lepšiu indikáciu hladiny tuku v tele a jeho ukladanie. Čím vyššie je percento tuku uloženého v páse, nie v bokoch, tým vyššia je vaša šanca na rozvoj srdcových chorôb alebo cukrovky 2. typu. Váš rizikový faktor sa zvyšuje s meraním 35 palcov alebo viac u žien a 40 a viac u mužov. Podľa NHLBI si správne zmerajte pás umiestnením meracej pásky tesne nad vaše bedrové kosti a zmerajte tesne pred vydýchnutím.

Nohy a ruky

Štúdia z októbra 2010 s názvom Časopisy Gerontológia, séria A odhalila, že existuje úzka korelácia medzi meraniami ramien a nôh a hodnotami BMI. Zistilo sa, že je to obzvlášť užitočné pre starších ľudí, pretože podmienky v mieche môžu ovplyvniť meranie výšky a skresliť výsledky BMI. Horná časť paže by sa mala merať medzi ramenom a lakťom s rukami po vašej strane, zatiaľ čo vaše nohy by sa mali merať v najväčšom bode stehna.

Zdroje (2)