Zdravie

Problémy s kosťami s prilosekom na spätný tok kyselín


Dlhodobé používanie inhibítorov protónovej pumpy môže znížiť pevnosť kostí.

Digital Vision./Digital Vision / Getty Images

Kyselina refluxná choroba je najbežnejšou hornou gastrointestinálnou chorobou v západnom svete. Inhibítory protónovej pumpy - lieky, ktoré mnohí ľudia dosahujú pri liečbe pretrvávajúceho pálenia záhy - patria medzi najpoužívanejšie lieky v USA. Inhibítory protónovej pumpy, vrátane omeprazolu (Prilosec), lansoprazolu (Prevacid), esomeprazolu (Nexium) a ďalších, účinne potláčajú žalúdočné kyseliny a zmierňujú príznaky kyslého refluxu. Tieto lieky môžu zvýšiť riziko zlomenín bedier, zápästia alebo chrbtice.

Protónové čerpadlo

Protónové pumpy sú špecializované proteíny zabudované do membrán buniek celého tela. Presunom vodíkových iónov z jednej strany membrány na druhú protónové pumpy vytvárajú elektrické a chemické „gradienty“, ktoré sa môžu použiť na výrobu energie alebo okyslenie prostredia bunky. Protónové pumpy sú zodpovedné za produkciu žalúdočnej kyseliny. Podobné pumpy v špecializovaných bunkách nazývané osteoklasty v rámci vašich kostí im umožňujú prerobiť vaše kosti. Inhibítory protónovej pumpy interferujú so všetkými protónovými pumpami v tele.

Absorpcia vápnika

Vápnik je jedným z hlavných minerálov v kosti a adekvátny prísun vápnika je nevyhnutný pre zdravie kostí. Kyselina žalúdka pomáha telu vstrebávať vápnik z potravy. Vedci sa domnievajú, že znížená absorpcia vápnika môže čiastočne zodpovedať zvýšenému výskytu zlomenín bedra, ktoré sa vyskytujú u ľudí, ktorí pravidelne používajú inhibítory protónovej pumpy. Z preskúmania v decembri 2010 v „Súčasných správach o gastroenterológii“ vyplynulo, že na túto otázku nie je ani zďaleka zodpovedaná, pretože nie je ani jasné, či inhibítory protónovej pumpy interferujú s absorpciou vápnika.

Zvýšené rozdelenie kostí

Vaše telo je schopné kompenzovať mechanizmy, ktoré sú narušené liekmi. Keď sa hladiny kyseliny v žalúdku znížia v dôsledku liečby inhibítormi protónovej pumpy, bunky vo výstelke žalúdka uvoľňujú gastrín. Tento hormón stimuluje susedné bunky produkujúce kyselinu, aby pracovali tvrdšie. Zvýšená hladina gastrínu zvyčajne nestačí na prekonanie účinkov inhibítorov protónovej pumpy na sekréciu žalúdočnej kyseliny, ale môže mať aj iné účinky.

Okrem stimulácie buniek produkujúcich kyseliny v žalúdku, gastrin stimuluje aj prištítnu žľazu, ktorá uvoľňuje ďalší hormón, ktorý urýchľuje odstraňovanie vápnika z vašich kostí. Zatiaľ nie je jasné, či stimulácia paratyroidov prispieva k zlomeninám spojeným s liečbou inhibítormi protónovej pumpy.

Zmenená prestavba kostí

Kosť je živé, dynamické tkanivo, ktoré sa neustále prerába. Prestavba kostí je závislá od 2 typov buniek - osteoklastov a osteoblastov - ktoré reabsorbujú a obnovujú kost vyváženým spôsobom. To umožňuje opravu a rast kostí bez straty sily. Protónové pumpy v osteoklastoch im umožňujú okysliť a rozbiť kostné tkanivo, ktoré je potrebné opraviť a nahradiť. Inhibítory protónovej pumpy interferujúcou s protónovými pumpami v osteoklastoch môžu zmeniť hustotu kostí. Toto je len 1 z niekoľkých mechanizmov, ktoré by mohli hrať úlohu pri zvýšenom riziku zlomenín medzi používateľmi inhibítorov protónovej pumpy.

Uvedenie do perspektívy

Inhibítory protónovej pumpy sú všeobecne dobre tolerované a ich použitie má revolúciu v liečbe kyslého refluxu, vredov a iných stavov spojených s nadbytkom kyseliny. Väčšina štúdií ukazuje, že riziko fraktúr u ľudí, ktorí používajú inhibítory protónovej pumpy, je dosť nízke - približne 1,5-násobné riziko u používateľov, ktorí nie sú používateľmi. Toto zvýšené riziko je obmedzené na ľudí, ktorí užívajú vysoké dávky, užívajú lieky 2 a viac rokov a majú najmenej 1 ďalší rizikový faktor pre zlomeniny, ako je zneužívanie alkoholu, cukrovka, dlhodobé užívanie liečivých steroidov alebo ochorenie obličiek. Tak ako pri všetkých liekoch, riziká a prínosy liečby sa musia zvážiť osobne. Váš lekár vám môže pomôcť rozhodnúť sa, či je pre vás liek Prilosec alebo iný inhibítor protónovej pumpy vhodný.