Vhodnosť

20 minút dychových cvičení


Alternatívne dýchanie nosovej dierky je upokojujúce a zaostrovacie.

Obrázky Visage / Stockbyte / Getty

Ignorujte dychové cvičenia pri práci na míľnikoch fitness v aeróbnej kapacite, flexibilite a budovaní sily a na stole nechávate niektoré dôležité výhody. Denné dychové cvičenia zlepšujú funkciu pľúc, zmierňujú stres a úzkosť, podporujú relaxáciu, pomáhajú zvyšovať vytrvalosť, dodávajú viac kyslíka do svalov a buniek a zvyšujú sústredenie a koncentráciu. Strávte 20 minút denne jogou Pranayama a inými dýchacími cvičeniami, aby ste zažili jemné a dramatické zdravotné prínosy.

Ukľudni sa

Znížte niekoľko úrovní stresu alebo sa vydajte na úzkostný útok pravidelným dýchaním, ktoré začína 10 minútami hlbokého dýchania a postupne sa zvyšuje na 20 minút. Harvardská lekárska škola navrhuje venovať pozornosť tomu, ako obvykle dýchate - plytké dychy, nejednotné dýchacie vzorce - a potom dýchajte hlboko a pomaly cez nos do spodného brucha a plňte hrudník a brucho vzduchom. Dýchajte pomaly a úplne ústami. Položte jednu ruku na brucho pod pupok a všimnite si, že sa nadýchne a pri výdychu sa pohybuje smerom dovnútra k vašej chrbtici. Vytvorte dennú rutinu vyrušujúcu stres z dýchania a snímok, sedenia alebo ľahnutia a myslenia „dýchajúci pokoj“ pri dlhom vdychu a „uvoľnenie napätia“ pri výdychu.

Ostaňte ostro

Štúdia na University of Illinois Urbana-Champaign, uverejnená v časopise „Journal of Physical Activity and Health“, ukázala, že 20-minútové cvičenie jogy, počas ktorého boli pózy vykonávané s regulovaným dýchaním a rutina bola ukončená hlbokým dýchaním a meditácia - vyššia rýchlosť a presnosť pri úlohách týkajúcich sa pracovnej pamäte. Tieto výsledky boli významne lepšie ako skóre testu po rovnakom čase strávenom v aeróbnej aktivite. Pranayama vyrovnáva váš autonómny nervový systém a pozitívne reorganizuje spracovanie informácií v mozgu. Nadi Shodhana je jedno cvičenie na dýchanie jogy, ktoré je potrebné zahrnúť do vašej každodennej rutiny. Vykonajte alternatívne dýchanie nosovej dierky zatvorením pravej nosovej dierky pravým palcom, vdýchnutím ľavou nosovou dierkou, zatvorením ľavej prstovej dierky prstencom a vydýchnutím pravej nosovej dierky. Potom vdychujte pravú stranu, vydýchnite doľava, zavrite striedavé nosné dierky a cyklus zopakujte trikrát až päťkrát.

Nakŕmte svaly

Desať týždňov pravidelnej jogy s dýchacími cvičeniami Pranayama zlepší pľúcne funkcie a množstvo času stráveného vykonávaním lieku Pranayama významne ovplyvňuje výsledky, podľa štúdie o výcviku jogy u zdravých jedincov, uverejnenej v „Journal of Alternative and Complementary Medicine“. Dýchacie cvičenia posilňujú vašu bránicu a medzirebrové svaly, vďaka čomu sú efektívnejšie. Získate viac kyslíka do svojich svalov a spotrebujete na to menej energie, takže môžete ísť ďalej, rýchlejšie a dlhšie v rekreačných a konkurenčných činnostiach. Americká rada pre cvičenie uvádza výskum, ktorý ukazuje, že bežci, ktorí pravidelne cvičia na respiračný odpor, by si mohli oholiť tri až päť minút svojho času v 60-minútovom závode. Potápači SCUBA zvýšili svoju dobu plavania pod vodou o 66 percent.

Rozšírte svoju myseľ

Dýchacie cvičenia sa netýkajú len dýchacích schopností. Pránájáma znamená kontrolu prány alebo životnej sily. Disciplína sa rovná tréningu v ovládaní energie vo všetkých jej formách. Cvičenia ako Ujjayiho dýchanie, uvoľňovanie zvuku spolu s výdychom, Kumbhaka, zadržiavanie dychu medzi vdýchnutím a výdychom a Kapalabhati, séria výbušných výdychov, zvyšujú energiu a prenášajú vedomie z pozemských starostí na vyššiu úroveň. Naučte sa progresívnu sériu dychových cvičení od certifikovaného inštruktora jogy, aby ste posilnili dýchanie, posilnili krvný obeh a metabolizmus a spomalili chvenie mysle opíc. Používajte dychovú prácu na prehĺbenie vedomia o svojich emóciách a zakotvenie vašej pozornosti v okamihu. Dýchacie cvičenia vás môžu spojiť so stabilným a pokojným zážitkom jemných rytmov a vrodenou múdrosťou vo vašom jadre.