Športové

Pomáha skákanie z boxu pri dunkingu?


Box skoky vám môžu pomôcť namočiť basketbal.

Ryan McVay / Digital Vision / Getty Images

Skok v krabici je plyometrické cvičenie, ktoré vytvára výbušnú silu nôh. Táto vylepšená sila nôh vám môže pomôcť rýchlejšie zrýchliť, bežať ďalej a skákať vyššie. Ak ste už mohli namočiť basketbal, môžu skoky do lopty uľahčiť úder lopty. Ak nedokážete vyskočiť dosť vysoko, skákanie z poľa vám môže pomôcť pridať do vášho natáčania repertoár.

Formulár

Ak chcete vykonať skok do boxu, potrebujete iba vyvýšenú platformu - ktorá nemusí byť doslova krabicou. Môžete skočiť napríklad na prvý schodík alebo na lavicu. Čím vyššia je vaša platforma alebo box, tým náročnejšie je vaše cvičenie. Postavte sa oproti krabici, potom na ne skočte a pristaňte s oboma nohami. Okamžite skočte späť. Počas cvičenia držte kolená ohnuté a pri výstupe hýbte rukami dopredu. Vykonajte skoky čo najrýchlejšie.

Svaly a kĺby pracovali

Skok do boxu funguje takmer všetky vaše svaly stehien. Cvičenie sa zameriava na vaše hamstringy, ale tiež funguje na vaše štvorhlavý sval plus bedrové aduktory a únoscovia. Box skoky tiež posilňujú gluteus svaly v zadku a bokoch, rovnako ako vaše lýtkové svaly. Vaše boky a kolená sa rozširujú a členky sa ohýbajú, keď vyskočíte, zatiaľ čo vaše boky sa ohýbajú, keď pristávate.

Skoky s vysokou intenzitou

Ak ste zvládli štandardný skok v boxe, ale stále nemôžete namočiť loptu, zvýšte intenzitu skokom na vyššiu platformu, iba pár centimetrov od maximálneho vertikálneho skoku. Aby ste sa pripravili na skok, roztiahnite nohy okolo seba od šírky ramien, ohnite kolená a boky, akoby ste si drepali a ruky otočte dozadu. Skákajte rukami dopredu a nahor, keď nohami tvrdo tlačíte z podlahy. Doprajte si nohy na nohách s ohnutými kolenami a potom kolená ohnite trochu ďalej, aby absorbovali náraz.

Dôležité informácie

Namočenie lopty cez 10-noha obruč vyžaduje určitú výšku. Napríklad, ak ste vysoký 5 metrov, nebudete môcť loptu namočiť, bez ohľadu na to, koľko skokov vykonávate. Skôr ako začnete s boxovacím skokom, poraďte sa so svojím lekárom, najmä ak ste neaktívni alebo máte zdravotné problémy. Ak pociťujete bolesť, prestaňte robiť skoky zo skrinky. Pred skokmi z boxu sa zahrejte 5 až 10 minútami ľahkého aeróbneho cvičenia. Postupujte s niektorými dynamickými úsekmi, ako sú pešie výpady, kopy do nôh, chôdza s vysokými kolenami alebo bežecké kopy do zadku.