Športové

200 metrov závodné tréningy


Prax v blokoch uspieť v 200.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

200 metrov nezodpovedá úplne 100 metrov, pretože 100 je široko používaný na označenie titulu „najrýchlejší človek na svete“. Je to však jedna z slávnych udalostí dráhy a poľa. Jeho hlavnou požiadavkou je základná rýchlosť. Zdravá injekcia sily však pomáha oddeliť 200 metrov kráľov a kráľovien od čistých odborníkov na pomlčky. Samotný talent nestačí; vývoj energie a technika sú hlavnými prispievateľmi k úspechu.

Sezónne rozdelenie výcviku

Tréning pre 200 by mal vychádzať zo systematického plánu rozdeleného do fáz počas predkonkurenčnej a konkurenčnej sezóny. Brian MacKenzie, tréner pre britskú atletiku, poznamenáva, že strávite niekoľko týždňov budovaním svojej kondície, potom si môžete oddýchnuť, zotaviť sa a podľa potreby upraviť tréningový program. Tento štvortýždňový cyklus opakujete počas celej sezóny. Dodáva, že aby ste správne vyvinuli fyziologické energetické systémy, aby ste maximalizovali svoj potenciál v 200 - čo trvá najviac ľudí kdekoľvek medzi 20 a 35 sekundami, v závislosti od vášho veku a schopností - mali by ste urobiť medzi 300 a 2 400 metrov rýchlo beží na školenie.

Cvičenie zamerané na silu

Clyde Hart, dlhoročný tréner na univerzite Baylor, ktorý viedol početné sprintery k olympijským zlatým medailám, hovorí, že „sila je synonymom rýchlosti“ a že skutočný 200-metrový špecialista sa nemôže dostať preč s preklápaním cez špičkový prevodový stupeň a pokúšajúc sa zavesiť. To znamená, že musíte urobiť nejakú prácu s nadmerným odporom, aby ste si počas závodu mohli udržať svoju najvyššiu rýchlosť 200 metrov a tolerovať stres z viacerých jázd. Na tento účel sú ideálne cvičenia, ako je 16-krát 200 metrov alebo dokonca štyrikrát 600 metrov, ktoré sú o 50 percent pomalšie ako all-out, najmä v predkonkurenčnej sezóne.

Tréningy zamerané na rýchlosť

Zvyšovanie vašej maximálnej rýchlosti je samozrejme primárnym cieľom tréningu akejkoľvek sprintu. V 200, Hart hovorí, že dosiahnete najvyššiu rýchlosť asi 50 alebo 60 metrov a potom sa usadíte v uvoľnenom rytme. Preto trénujte zrýchlenie na najvyššiu rýchlosť cvičením, ako je šesť až desaťkrát 50 metrov. Pretože prvých 100 metrov 200 metrov pomlčky je vedených na oblúku, je potrebné na oblúku zrýchliť. Pracujte na objatí vnútornej strany jazdného pruhu rovnako ako vo vašich pretekoch, pretože to postupne znižuje celkovú prejdenú vzdialenosť.

Technika a silový tréning

Sprinting sám o sebe nestačí, aby sa vám top sprinter. Ak sa nenaučíte optimálne využívať štartovacie bloky, budete od začiatku vašich pretekov brzdený. Ak teda trénujete zrýchlenie, urobte tak so štartovacími blokmi pod vedením skúseného trénera. Okrem toho je pre vás potrebné silové cvičenie - nielen závažia alebo váhové stroje, ale aj dynamické strečovacie cviky a rôzne cvičenia -, aby ste rozvíjali flexibilitu a svalovú „výbušnosť“, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu zrýchleniu na najvyššiu rýchlosť a udržaniu tejto rýchlosti prostredníctvom cieľová čiara.

Zdroje (1)