Vhodnosť

Horiace pľúca z cvičenia


Keď cítite pocit pálenia, spomalte a ovládnite svoje dýchanie.

John Howard / Digital Vision / Getty Images

Keď vstúpite na bežecký pás alebo si idete na jogging, alarmujúci pocit pálenia v pľúcach môže spôsobiť úzkosť. Niektorí ľudia pociťujú pocit pálenia počas cvičenia alebo bezprostredne po prísnom sedení. Cvičenie vyvolané horenie je najčastejšie u fajčiarov, bývalých fajčiarov a začiatočníkov. Aj keď to málokedy vyvoláva obavy, je dôležité identifikovať príčinu a vyhľadať preventívne opatrenia.

Drž sa mimo chlad

Cvičenie pri nízkych teplotách môže vyvolať pocit pálenia v pľúcach. Podľa Kara Gallagher, PhD, cvičebného fyziológa na univerzite v Louisville, k tomu dochádza, keď dýchate studený vzduch a vaše pľúca sa ho snažia zahriať, čo spôsobuje dehydratáciu spôsobenú rýchlou stratou vody. Môžete tiež zažiť pocit pálenia v hrdle v dôsledku vysušenia priedušnice. Pocit nie je dôvodom na obavy a môže sa zmierniť pitnou vodou alebo nosiť ľahký šál cez ústa a nos počas cvičenia pri nízkych teplotách.

Dajte si pozor na astmu

Aj keď pálenie pľúc nie je častým príznakom astmy vyvolanej cvičením, môže byť varovným signálom, keď je prítomný s inými príznakmi. Ak zistíte, že dýchate vzduch, keď pocítite popálenie, môže to byť spôsobené astmou vyvolanou cvičením. Medzi ďalšie príznaky patrí kašeľ, sipot, rýchly srdcový rytmus a nevoľnosť. Ak máte podozrenie, že trpíte astmou vyvolanou cvičením, obráťte sa na lekára. Lekár môže vyžadovať diagnózu pľúcnych funkčných testov známych ako spirometria.

Dostať sa do formy

Ak ste nováčikom v prísnom cvičení alebo pri návrate z dlhej prestávky, je pravdepodobné, že budete cítiť popáleniny. Intenzita cvičebnej aktivity zvyšuje vašu potrebu kyslíka, čo vám sťažuje dýchanie. Silné dýchanie cez ústa a nos spôsobuje, že vaše priedušky a priedušnice vyschnú, čo je pocit pálenia. Tento pocit trvá len pár minút po ukončení cvičenia. Vaša pľúcna kapacita sa zvyšuje, keď pravidelne vykonávate aeróbne cvičenia, ktoré pomôžu znížiť pravdepodobnosť podráždenia pľúc.

Viac ako kašeľ

Podľa University of Maryland Medical Center môže akútna bronchitída spôsobiť pocit pálenia na hrudi. Ak trpíte bronchitídou, môžete tiež zažiť kašeľ, bolesť v krku a sipot. Akútna bronchitída je spôsobená vírusovou infekciou, ale fajčenie môže zhoršiť alebo predĺžiť príznaky. Fajčenie môže tiež spôsobiť poškodenie pľúc, ktoré sa prejaví až pri cvičení.