Zdravie

Zmení sa burzitída na zamrznuté plece?


Ľad dočasne zmierňuje bolesť spôsobenú burzitídou.

Bolesť na ramene môže narušiť vaše každodenné činnosti a sťažiť spánok. Rameno je guľôčkový kĺb, ktorý umožňuje pohyb v ľubovoľnom smere. Pretože je tak mobilný, je tiež zraniteľný. Burzitída je ochorenie ramien, ku ktorému dochádza, keď sa bursa sac - výplň medzi kosťami a šliach v ramene - zapáli. V niektorých prípadoch môže burzitída viesť k zamrznutiu ramien - čo je stav, ktorý spôsobuje jej zablokovanie - čo významne ovplyvňuje to, koľko ju môžete použiť.

O bursitíde

Ramenný kĺb je tvorený humerom - kostou horného ramena - a glenoidnou fosíliou - časťou lopatky. Acromion kosti tvoria "strechu" nad humerus v hornej časti ramena. Priamo pod touto kostou sedí hlavná vrecúško bursa v ramene - subakromiálna bursa, čím vyplňuje priestor medzi kosťami. Svaly rotátorovej manžety - supraspinatus, infraspinatus, teres minor a subcapularis - stabilizujú ramenný kĺb a udržujú ho počas pohybu na svojom mieste. Šľachy manžety rotátora sa tiež pohybujú subakromiálnym priestorom a bursa znižuje pohyblivosť šliach na šľachách.

Burzitída - zápal bursa vaku - sa vyvíja, keď je bursa opakovane pritlačená medzi kosti v ramene. Tento stav sa nazýva nárazom a je spôsobený opuchom v subakromiálnom priestore spôsobeným poranením šľachy rotačnej manžety a iným traumatom na ramene. Burzitída sa môže vyvinúť aj z veľkých nánosov vápnika v ramennom kĺbe, ktoré spôsobujú ich zovretie pohybom.

O mrazenom ramene

Príčina zamrznutého ramena nie je vždy jasná, ale môže sa vyvinúť v dôsledku inej bolestivej poruchy ramena, ako je burzitída. Ramenný kĺb je obklopený kapsulou - spojivovým tkanivom, ktoré udržuje kĺb spolu. Zamrznuté rameno spôsobí sprísnenie kapsuly a postupné zníženie rozsahu pohybu v ramene. Ľudia sa sťažujú na hlbokú bolesť a na progresívnu stuhnutosť v ramene.

Tento stav sa vyskytuje v troch fázach - v mrznúcej alebo bolestivej fáze, ktorá trvá 3 až 8 mesiacov; zmrazená fáza trvajúca 4 až 12 mesiacov; a fázu topenia, ktorá trvá 12 až 42 mesiacov. Väčšina ľudí so zmrznutým ramenom vyhľadá lekársku pomoc, pretože stav významne ovplyvňuje to, čo môžete urobiť.

Prípojka

Burzitída spôsobuje bolesť a znížený rozsah pohybu. V dôsledku toho možno nebudete môcť správne pohybovať pažou alebo sa môžete vyhnúť pohybu. Ak nepohybujete ramenom, môže dôjsť k zjazveniu a zhrubnutiu kĺbovej kapsuly, čo vedie k zamrznutiu pleca. Pasívny rozsah pohybu - keď terapeut pohne ramenom - nie je zvyčajne obmedzený burzitídou. Ak máte zamrznuté rameno, terapeut nebude schopný posunúť ruku z dôvodu tesnosti spojovacej kapsuly.

Neexistuje spôsob, ako predpovedať, či sa zamrznuté rameno vyvinie z burzitídy konkrétnej osoby, aj keď určité faktory, ako napríklad žena, stredný vek a cukrovka, sú spojené s väčšou pravdepodobnosťou vzniku zamrznutého ramena.

Liečba

Včasná liečba burzitídy a zamrznutého ramena je podobná. Často sa používajú protizápalové lieky a injekcie kortikosteroidov. Na zmiernenie bolesti a zápalu sa používa fyzická terapia vrátane tepla, ultrazvuku, elektrickej stimulácie a ľadu. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže povedať, aby ste vykonali celý rad pohybových cvičení na zlepšenie mobility. Terapeut môže vykonávať manuálne napínanie, aby zlepšil flexibilitu kĺbu napínaním tesnej kapsuly.

Zamrznuté rameno často vyžaduje ďalšiu liečbu, aby sa obnovila schopnosť pohybovať sa, najmä ak napätie v ramene zostane po niekoľkých mesiacoch fyzickej terapie. Manipulácia sa môže vykonávať v anestézii, aby sa rozbilo jazvové tkanivo a aby sa kĺb „zmrazil“. Tento postup nevyžaduje incíziu a fyzioterapia sa zvyčajne začína nasledujúci deň. V niektorých prípadoch sa na uvoľnenie kapsuly uskutoční artroskopická operácia. Toto je minimálne invazívny postup.