Výživa

Je torta nezdravá?


Rezervujte tortu pre zvláštne príležitosti a udržujte svoje plátky malé.

Jupiterimages / Polka Dot / Getty Images

Dobrý koláč je hviezdou koncertu na takmer každej narodeninovej oslave alebo svadbe, ale určite to neznamená, že sa jedná o zdravé jedlá. To však neznamená, že nemôžete vytlačiť koláč do zdravej výživy. Rovnako ako väčšina vecí, aj jesť koláč je v poriadku, ale je dôležité vedieť, čo konzumujete, aby ste zabránili úplnému zničeniu vášho stravovacieho plánu.

Kalórie v torte

Rovnako ako väčšina pečeného tovaru, aj tortu zabalí do kalórií celkom punč. Plátok veľkosti jednej dvanástiny čokoládového koláča s priemerom 9 palcov bez polevy obsahuje neuveriteľných 352 kalórií. To by mohlo byť 20 alebo viac percent denného množstva kalórií, najmä ak sa snažíte schudnúť. Plátok bieleho koláča rovnakej veľkosti má 264 kalórií a jedna dvanástina z anjelského jedla s priemerom 10 palcov obsahuje 128 kalórií. Pridajte 2 polievkové lyžice polevy a pripájate si ďalších 163 kalórií na čokoládu a 100 kalórií, ak sa rozhodnete pre smotanový syr. Môžete ušetriť na kalóriách zoškrabaním väčšiny námrazy a udržaním malých porcií.

Obsah tuku

Mnoho kalórií pochádza z tuku, ktorý má asi deväť kalórií na gram. Plátok čokoládového koláča obsahuje niečo vyše 14 gramov tuku, biely koláč má niečo vyše 9 gramov na jeden kúsok a anjel-jedlo má iba 0,15 gramu na jednu porciu. Dve polievkové lyžice čokoládovej polevy obsahujú asi 7 gramov tuku a krémová poleva má asi 4 gramy. Tuk by nemal tvoriť viac ako 20 až 35 percent denných kalórií. Výber jedál s nízkym obsahom tukov pre vaše jedlá v dňoch, keď máte koláč, vám môže pomôcť zabrániť tomu, aby ste pri príjme tukov prešli cez palubu.

S vysokým obsahom cukru

Nie je žiadnym tajomstvom, že koláč má vysoký obsah cukru a je to jedna z hlavných zložiek, ktorá ho robí nezdravým. Americká asociácia srdca odporúča uchovávať pridaný cukor najviac pre 100 kalórií denne pre ženy a 150 kalórií denne pre mužov. Plátok bieleho koláča obsahuje niečo vyše 26 gramov cukru na jednu porciu a anjelský potravinový koláč má asi 15 gramov. Každý gram cukru obsahuje štyri kalórie, takže jeden kúsok bieleho koláča bez námrazy kladie ženy nad odporúčaný denný limit cukru. Prekonanie denného prideľovania pridaného cukru nie je problémom pre väčšinu zdravých ľudí, ale nerobte si z toho zvyk.

Zdravšie možnosti

Aj keď žiadny koláč nebude nikdy zdravou možnosťou, ktorú by ste mali zahrnúť do svojej každodennej stravy, môžete vykonať substitúcie, aby ste znížili nezdravé zložky dezertu. Pri pečení koláča použite polovicu požadovaného množstva masla alebo oleja. Nahraďte druhú polovicu jablkom alebo krevetovým pyré, aby ste dostali sladkú chuť bez ďalších kalórií a tuku. Pri tejto substitúcii skráťte čas pečenia o 25 percent, odporúča The Ohio State University Extension. Na každé vajíčko použite dve vaječné bielky a množstvo cukru znížte o jednu tretinu alebo ho nahraďte sukralózou.