Výživa

35 sacharidov sa rovná koľko kalórií?


Jedna šálka mlieka obsahuje asi 12 gramov sacharidov.

Photodisc / Photodisc / Getty Images

Vaše telo potrebuje veľa sacharidov denne, aby správne fungovali. Sacharidy hrajú kľúčovú úlohu pri poskytovaní energie na vykonávanie každodenných úloh. Príliš veľa sacharidov však môže spôsobiť, že sa zabalíte do kilogramov. Lekársky ústav navrhuje dosiahnuť 45 až 65 percent príjmu kalórií zo sacharidov a získať najmenej 130 gramov denne.

Kalórie v sacharidoch

Sacharidy poskytujú 4 kalórie na gram. Preto, ak budete jesť 35 gramov uhľohydrátov, konzumujete 140 kalórií. Množstvo sacharidov v časti svojho obľúbeného jedla môžete zistiť na etikete s informáciami o výživovej hodnote potravín. Ak jedlo nemá štítok, môžete použiť štandardnú referenčnú databázu výživových látok Ministerstva poľnohospodárstva USA, ktorá je online výživovou databázou.

Zdroje sacharidov

Sacharidy sa vyskytujú v rôznych zdravých a nie zdravých potravinách. Zdravé sacharidy sa nachádzajú v ovocí, zelenine, strukovinách, orechoch, semenách, nízkotučnom jogurte, nízkotučnom mlieku a celých zrnách, ako je hnedá ryža, quinoa a celozrnné pečivo a obilniny. Cukry, ktoré obmedzujú alebo sa vyhýbajú, zahŕňajú pridané cukry, cukrovinky, iné sladkosti, sladké nápoje, sirupy, med, melasu, hranolky, pudingy, zmrzlinu a rafinované zrná - napríklad biely chlieb a bielu ryžu.

Vláknina

Vláknina je podľa MayoClinic.com typom uhľohydrátov, ktoré nie sú úplne stráviteľné v tele. Množstvá vlákien sú uvedené na etiketách s údajmi o výživových hodnotách pod celkovým počtom sacharidov. Vláknina poskytuje 4 kalórie na gram - alebo 140 kalórií v 35 gramoch sacharidov - rovnako ako iné uhľohydráty, ale pretože vláknina prechádza cez vaše telo, väčšinou nestrávená, počet kalórií, ktoré vaše telo používa z vlákniny, je menší ako 4 kalórie na gram. Vlákno však zvyšuje pocit sýtosti, a preto je užitočné pre zdravé riadenie hmotnosti.

Dôležité informácie

Rôzne potraviny obsahujú kombinácie uhľohydrátov, bielkovín a tukov. Príklady zahŕňajú špagety s mäsovou omáčkou, fazuľové burritos a pizzu. Ak chcete určiť celkový príjem kalórií, pridajte kalórie, ktoré konzumujete z bielkovín, celkových uhľohydrátov a tukov. Zatiaľ čo bielkoviny a sacharidy poskytujú 4 kalórie na gram, tuk obsahuje 9 kalórií na gram. Alkohol poskytuje 7 kalórií na každý gram.

Zdroje (1)