Vhodnosť

Kalórie spálené plávanie nad vodou v porovnaní s plávaním pod vodou


Nezostávajte pod povrchom, keď ste sami.

Thinkstock Images / Stockbyte / Getty Images

Ak plávate pre fitnes alebo ako súčasť programu na chudnutie, budete samozrejme vedieť, ako maximalizovať efektivitu cvičenia a spáliť čo najviac kalórií. Za týmto účelom sa plávanie pod hladinou vody môže zdať intuitívne ako účinný spôsob spaľovania ďalších kalórií. Podvodné plávanie však prináša riziká, ktoré nemusia stáť za toľko kalórií, ktoré spálite.

Zvýšte svoju odolnosť

Keď plávate úder, predné lezenie alebo ťahy motýľov, vaše ruky sa počas zotavovacej fázy zvyčajne pohybujú nad vodou. Voda však ponúka 1 000-krát väčší odpor ako vzduch nad vodnou hladinou. Výsledkom je, že plávanie ktoréhokoľvek z týchto troch úderov pod hladinou si vyžaduje viac úsilia - a spaľuje viac kalórií - než ich štandardným plávaním. Vaše ruky a nohy zostávajú počas normálneho plávania prsia pod hladinou, takže pohyb pod vodou by mal mať malý vplyv na počet spálených kalórií.

Ušetrite dych

Plávanie pod vodou vám môže pomôcť spáliť viac kalórií jedným ťahom spredu v porovnaní s plávaním na povrchu, ale problém je aj obklopený vodou. Kvôli tomu, že matka príroda nedokázala zásobiť žiabre človekom, nemôžete dýchať pod vodou. Zrejme to obmedzí čas, ktorý môžete stráviť pod hladinou.

Okrem toho je zbavenie tela kyslíkom počas cvičenia kontraproduktívne, pretože kyslík je surovina, ktorú vaše telo potrebuje na to, aby podporilo vaše ťažko pracujúce svaly. Ak sa snažíte urobiť predĺžené cvičenie v snahe schudnúť, plávanie pod hladinou pravdepodobne poškodí vašu kondíciu. Medzitým bude plávanie na povrchu počas 10 minút spáliť asi 60 kalórií, keď urobíte prsia, 80, ak vykonáte znak, 100, keď urobíte predný plaz a 150, ak uprednostňujete motýľa.

Zvážte svoju bezpečnosť

Dlhodobé kúpanie pod hladinou sa neodporúča, najmä ak ste sami. Zadržanie dychu príliš dlho môže spôsobiť, že omdlíte, a ak tak urobíte pod vodou, riskujete utopenie. Ak sa pokúsite o dlhé plavanie pod vodou, musíte mať prinajmenšom vyškoleného plavčíka. Vojenský tréner a bývalý námorník SEAL Stew Smith však poznamenávajú, že podvodní plavci zomreli, aj keď boli prítomní záchranári.

Vyskúšajte potápanie

Ak naozaj chcete plávať pod vodou, samozrejmým riešením je naučiť sa potápať. Potápači sa všeobecne zaujímajú o skúmanie podmorského prostredia - väčšinou nemajú problém s oblečením obleku, plutiev a masky a potom pripínaním na kyslíkovú nádrž len na chudnutie. Potápanie však poskytuje účinné cvičenie, ktoré dokáže spáliť až 900 kalórií za hodinu. Naučte sa šport od certifikovaného inštruktora a podobne ako pri plávaní pod vodou sa potápajte s ostatnými kvôli bezpečnosti.