Výživa

Kalórie od škrobu vs. cukru


Škrob z vášho toastu a cukor z džemu majú každý rovnaký kalorický obsah.

Škroby a cukry sú uhľohydráty, ktoré musíte mať vo svojej strave. Zatiaľ čo sacharidy majú tendenciu mať zlú povesť, musíte ich natankovať na svoje telo. Keď dôjde k tráveniu, škroby a cukry sa rozkladajú na glukózu, preferovaný zdroj energie vo vašom systéme. Nielenže sa oba typy uhľohydrátov nakoniec navíjajú v rovnakej forme, ale každý z nich má rovnaký počet kalórií na gram.

Sacharidy a kalórie

Škrob aj cukor ponúkajú 4 kalórie v každom grame. Pretože sú ideálnym zdrojom paliva pre bunky, väčšina kalórií vo vašej strave by mala pochádzať z nich. Asi 45 až 65 percent kalórií, ktoré konzumujete, by malo byť z sacharidov - kombinácia škrobov a cukrov, odporúčajú Dietetické smernice pre Američanov. Mať 2 000 kalórií znamená, že môžete mať kdekoľvek od 900 do 1 300 kalórií zo sacharidov každý deň. Len vydelte 4 kalórie, ktoré získate z každého gramu uhľohydrátov, čím sa kalórie prevedú na gramy. V tomto prípade by malo byť vaším cieľom 225 až 325 gramov celkového množstva sacharidov.

Škrob vo vašej strave

Pšeničný chlieb, zrná, fazuľa, zemiaky, otruby, kukurica, tekvica a hrach sú len niektoré zdravé potraviny známe tým, že majú vysoký obsah škrobu. Dostanete tiež škrob zo spracovaných potravín - týmto sacharidom by ste sa mali vyhnúť. Biely chlieb, cestoviny a sušienky bielej múky sú jedlom s vysokým obsahom škrobu, ktoré je takmer ako nezdravé jedlo. Aj keď každý gram škrobu z prírodných potravín má v týchto spracovaných potravinách rovnaký počet kalórií ako gram škrobu, nezdravé potraviny neponúkajú toľko vlákniny alebo toľko vitamínov a minerálov. Na etikete zvyčajne nevidíte škrobové gramy. Len odpočítajte cukor a vlákninu z celkového množstva sacharidov; zostávaš so škrobom.

Cukry, ktorým sa treba vyhnúť

Niektoré cukry sú prírodné, napríklad fruktóza z ovocia a laktóza z mlieka. Nedovoľte, aby vás cukor v týchto prírodných potravinách znepokojoval, pretože v niektorých prípadoch získate aj vitamíny, minerály a dokonca aj vlákninu. Veľkým problémom sú pridané cukry z pečiva, cukroviniek a sódy. Tieto vyrobené potraviny majú často len málo výživných látok, okrem kalórií z glukózy. Prečítajte si štítok s údajmi o výživovej hodnote a dávajte si pozor na kukuričný sirup, maltózu, dextrózu, med, koncentrát džúsu, kukuričné ​​sladidlo a samozrejme cukor. Tieto pridané sladidlá sú tie, ktoré chcete sledovať. Muži by sa mali obmedzovať na 150 kalórií alebo 39 gramov denne z pridaných cukrov, zatiaľ čo ženy by z pridaných cukrov nemali jesť viac ako 100 kalórií alebo 25 gramov denne.

Osobitné obavy

Ak máte cukrovku, zmenšite svoj príjem škrobov a cukrov, najmä pridaných cukrov. Ak ste nedávno diagnostikovali diagnózu, Americká asociácia pre cukrovku odporúča mať denne iba 135 až 180 gramov sacharidov - alebo 540 až 720 kalórií. Ak teda pravidelne jete tri jedlá denne, môžete mať pri každom jedle 40 až 60 gramov sacharidov, hoci vaše špecifické potreby môžu byť viac či menej. V takom prípade sa uistite, že príjem škrobu a cukru pochádza z celých zŕn, nízkotučných mliečnych potravín, zeleniny, fazule, orechov a strukovín, nie zo spracovaných potravín. Ak budete jesť príliš veľa vecí naplnených pridanými cukrami, nielenže vám cukor stúpne na hladinu glukózy v krvi, ale nedostanete vlákno, ktoré potrebujete na udržanie glukózy v normálnom rozmedzí.