Zdravie

Môžete mať spätný tok kyseliny bez príznakov?


Kyslý reflux nemusí spôsobiť pálenie záhy.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Pre mnohých ľudí je kyslý reflux ohlasovaný pálením záhy alebo regurgitáciou. Pálenie záhy je zvyčajne popisované ako ťažký pocit pálenia za vašou hrudnou kosťou, zatiaľ čo regurgitácia je charakterizovaná tým, že sa obsah žalúdka zvyšuje do hrdla alebo úst. Je však možné, že kyslý reflux sa prejavuje príznakmi extrémne ezofageálnej, ako je chronický kašeľ, sipot alebo bolesti v krku. A kyslý reflux sa môže vyskytnúť bez toho, že by vyvolalo akékoľvek príznaky.

Niektoré spätné toky sú normálne

Kedykoľvek prehltnete jedlo alebo tekutiny, svalové kontrakcie v pažeráku tlačia materiál z hrdla do žalúdka. Materiál je tam udržiavaný dolným zvieračom pažeráka alebo LES, oblasťou podobnou chlopni medzi pažerákom a žalúdkom. LES však bežne umožňuje malé množstvo gastroezofágového refluxu. Podľa prehľadu z roku 2012 v Medzinárodnom časopise zubného lekárstva je tento fyziologický reflux neutralizovaný chemikáliami vo vašich slinách a je rýchlo odstránený ezofageálnymi kontrakciami.

GER verzus GERD

Fyziologický gastroezofageálny reflux alebo GER sa zvyčajne vyskytuje po jedle a zvyčajne nespôsobuje príznaky u zdravých ľudí. Avšak u 10 až 20 percent americkej populácie progreduje GER do syndrómu nazývaného gastroezofageálna refluxná choroba, keď reflux žalúdočného obsahu spôsobuje komplikácie. U niektorých ľudí sa GERD vyznačuje každodenným pálením záhy. U ostatných môže GERD nespôsobovať pálenie záhy, ale môže vyvolať príznaky, ako je bolesť na hrudníku alebo kašeľ, ktoré by sa spočiatku mohli pripísať iným podmienkam.

Extra ezofágové príznaky

To, že nemáte pálenie záhy, nemusí nevyhnutne znamenať, že nemáte kyslý reflux. Podľa prehľadu z roku 2003, ktorý sa týkal amerického rodinného lekára, ľudia, ktorí majú GERD, vnímajú iba 2 až 3 percentá kyslých refluxných udalostí. Kyselý reflux je spájaný s chronickým kašľom, pretrvávajúcim chrapotom, bolesťou v krku, erodovaným zubným sklovinou, astmou, jazvami pažeráka a problémami s ušami a sínusovými dutinami. Dokonca aj niektorí pacienti s rakovinou pažeráka súvisiacou s GERD sa nesťažujú na pálenie záhy.

Dôležité informácie

GER a GERD predstavujú dva body na spektre kyslého refluxu. GER je normálny jav, ktorý zvyčajne nespôsobuje príznaky a nemusí byť zrejmý pre vás alebo vášho lekára. GERD podľa definície spôsobuje pretrvávajúce alebo opakujúce sa príznaky - zvyčajne pálenie záhy alebo regurgitáciu - alebo nejaký iný problém, ktorý sa nakoniec prejaví, ako sú problémy s prehĺtaním alebo erodovaná zubná sklovina. GERD zvyčajne reaguje na lieky a zmeny životného štýlu, ako je chudnutie, zmeny stravovania alebo odvykanie od fajčenia. Ak máte GERD, váš lekár vás prevedie vyšetrením a liečbou.