Vhodnosť

Môže byť sedavý spôsob, ako sa svaly sprísnia?


Svaly okolo krku sú zvyčajne postihnuté napätím.

Marili Forastieri / Digital Vision / Getty Images

Sedenie alebo nezúčastnenie sa na dostatočnej fyzickej aktivite povedie k napnutiu a skráteniu svalov. Napätie alebo napätie, ktoré sa vyskytuje v nedostatočne využívaných svaloch, môže spôsobiť, že sa cítia bolestivé, čo je dôsledkom skrátenia a zviazania svalov. Predĺženie svalov spolu s ich okysličenou krvou môže zmierniť túto tesnosť.

Tuhá poloha

Keď sú svalové tkanivá nastavené do určitej polohy na dlhú dobu, majú tendenciu zostať týmto spôsobom a môžu sa rozvíjať uzly. Napríklad, keď sedíte väčšinu dňa, vaše ohyby bedier a vaše štvorhlavé kosti v hornej časti nôh sa nakoniec ztuhnú a sprísnia z dôvodu nedostatku pohybu. Ďalším problémom pri sedení hodín súčasne je to, že môžete nakláňať hlavu dopredu alebo zaokrúhliť chrbát, čo je neprirodzené postavenie, v ktorom vaše svalové tkanivo zostane, čo vedie k oslabeniu a sprísneniu svalov, najmä v hornej časti tela.

Kombinácia zoslabenia a utiahnutia

Ak svaly nie sú príliš opracované alebo sa nepohybujú, kombinácia oslabenia a napnutia môže viesť k zlému držaniu tela alebo dokonca k zraneniu. Predná a zadná časť nôh spolupracujú ako protiľahlé svaly, aby správne fungovali. Keď sa vaše štvorhlavé svaly napnú z nedostatku pohybu a hamstringy sa zase oslabia, kĺby nôh nie sú správne podopreté a okolitý sval sa môže bolieť. Všetky protichodné svaly vo vašom tele fungujú podobne ako predné a zadné končatiny, čo spôsobuje napätie vo viacerých oblastiach.

Nedostatok kyslíka

Fyzická aktivita pracuje vo vašom obehovom systéme a poskytuje krv bohatú na kyslík v celom tele a svaloch. Ak je sedavý, nedostatok kyslíka vo vašich svaloch môže spôsobiť napätie. Pri dlhom sedení môžete nedobrovoľne obtočiť svoje plecia. Táto poloha môže spôsobiť plytké dýchanie, čo vedie k tomu, že svalové tkanivá nie sú úplne okysličené. Podľa Discovery Health, svaly môžu, keď sú aktívne, odoberať kyslík z krvi trikrát účinnejšie ako svaly v pokoji. Bez cvičenia sa vaše telo stáva menej efektívne pri využívaní energie, a tým produkuje viac odpadu, ako je kyselina mliečna a oxid uhličitý.

Prestávka na aktivitu

Ak si vaša práca vyžaduje sedenie pri stole na dlhý čas v čase, skúste každú hodinu päť až desaťminútové prestávky, aby ste sa mohli obísť. Udržiavanie ľahkej sady činiek v blízkosti na zdvíhanie počas sedenia môže byť tiež efektívnym spôsobom, ako udržať vaše svaly aktívne a počas dňa cvičiť. Pomocou nich môžete vykonávať kučery bicepsov, lisy na plece alebo predlžovanie tricepsov, ktoré sa dajú robiť pri sedení alebo státí. Pomôcť môžu aj prestávky počas celého dňa na roztiahnutie hlavných svalov. Krk, hrudník a chrbát sú pravdepodobne najviac boľavé a tesné oblasti.