Zdravie

Môže pitie príliš veľa alkoholu spôsobiť spätný tok kyselín?

Môže pitie príliš veľa alkoholu spôsobiť spätný tok kyselín?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Silné pitie alkoholu môže zvýšiť príznaky kyslého refluxu.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Kyslý reflux je jedným z najbežnejších dôvodov, prečo ľudia vyhľadávajú lekársku starostlivosť. Takmer polovica dospelých v USA trpí pálením záhy alebo regurgitáciou najmenej raz mesačne a 5 až 10 percent má každý deň príznaky refluxu. Riziko vzniku kyslého refluxu môže zvýšiť množstvo anatomických, fyziologických a životných faktorov. Väčšina vedcov súhlasí s tým, že pitie alkoholu, najmä vo veľkých množstvách, zvyšuje pravdepodobnosť kyslého refluxu.

Mechanické poškodenie

Symptómy spätného toku sa vyskytujú, keď sa kyslý obsah žalúdka dostane do pažeráka a dráždi jeho citlivú výstelku. Za normálnych okolností je kyslý reflux minimalizovaný niekoľkými mechanizmami. Svalové kontrakcie pažeráka sťahujú jeho obsah smerom k žalúdku a oblasť podobná chlopni na križovatke pažeráka a žalúdka - dolného zvierača pažeráka - zabraňuje spätnému vymývaniu žalúdočnej kyseliny. Prehltnuté sliny navyše pomáhajú neutralizovať kyselinu refluxovanú a premývajú ju späť do žalúdka. Čokoľvek, čo interferuje s týmito normálnymi mechanizmami, môže viesť k refluxu. Napríklad autori prehľadu z roku 2010 uverejneného v „Žurnalistike Univerzity Zhejiang“ opisujú jednu možnú hypotézu: že acetaldehyd a ďalšie toxické vedľajšie produkty metabolizmu alkoholu narúšajú kontrakcie pažeráka a zhoršujú funkciu dolného zvierača pažeráka, čím zvyšujú riziko kyslého refluxu.

Priame poškodenie tkaniva

Okrem účinkov na mechanické funkcie pažeráka a dolného zvierača pažeráka môže alkohol a jeho vedľajšie produkty priamo poškodiť jemnú sliznicu sliznice žalúdka a pažeráka. Nápoje s vyšším obsahom alkoholu s väčšou pravdepodobnosťou spôsobia chemické poškodenie vášho gastrointestinálneho traktu, zatiaľ čo nápoje s nižším obsahom alkoholu, ako napríklad pivo a víno, majú tendenciu stimulovať sekréciu žalúdočnej kyseliny. Ktorýkoľvek z týchto účinkov by mohol zhoršiť reflux kyseliny a zhoršiť príznaky.

Dlhodobé komplikácie

Aj keď sa zdá, že nadmerné užívanie alkoholu zvyšuje riziko kyslého refluxu, jeho spojenie s dlhodobými komplikáciami kyslého refluxu je menej jasné. Zápal pažeráka, Barrettova pažerák - prekancerózny stav - a rakovina pažeráka sa môžu vyskytnúť u ľudí s ochorením refluxu bez ohľadu na to, či pijú alkohol alebo nie. Niektoré štúdie zistili, že tieto stavy súvisia s konzumáciou alkoholu, iné nie.

Na doplnenie tohto problému sa v štúdii uverejnenej v marci 2009 v publikácii Gastroenterology” uvádza, že pitie vína môže ochrániť niektorých jedincov pred refluxnou ezofagitídou, Barrettovým pažerákom a adenokarcinómom pažeráka, čo je najbežnejšia forma rakoviny pažeráka.

Dôležité informácie

Väčšina štúdií ukazuje vzťah medzi ťažkým alkoholom a kyslým refluxom a príznaky kyslého refluxu sa môžu často kontrolovať, keď sa alkoholické nápoje preruší. V jednom prieskume s viac ako 2 500 ľuďmi v Číne, kde je ochorenie refluxu menej časté ako v západných krajinách, boli jedinci, ktorí pili ťažko, takmer trojnásobne pravdepodobnejšími, ako osoby, ktoré nepijú, na hlásenie príznakov refluxu.

Okrem jeho vplyvu na kyslý reflux, chronická, silná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko ďalších zdravotných problémov, ako je napríklad ochorenie pečene. A hoci môže existovať nedostatok konsenzu o tom, či je alkohol spojený s adenokarcinómom pažeráka, jeho spojenie s inou formou rakoviny pažeráka - skvamocelulárnym karcinómom - je dobre preukázané.Komentáre:

 1. Dugis

  Súhlasím, sú to zábavné informácie

 2. Nauplius

  I congratulate, it is simply magnificent idea

 3. Ecgfrith

  Výborný nápad

 4. Artemas

  Absolútne s vami súhlasím. V ňom je niečo tiež pre mňa, zdá sa, že je to dobrý nápad. Súhlasím s tebou.

 5. Gwern

  V tom je niečo. Thank you for your help in this matter, how can I thank you?

 6. Amjad

  You are not right. I can defend the position. Write to me in PM.

 7. Mausida

  Aké slová... super, nádherná frázaNapíšte správu