Zdravie

Môže E. Coli a otrava salmonelou ovplyvniť vaše obličky?


Deti sú obzvlášť náchylné na komplikácie v dôsledku niektorých druhov otravy jedlom.

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Escherichia coli a Salmonella sú baktérie, ktoré obývajú črevá mnohých živočíšnych druhov vrátane ľudí. Väčšina biliónov baktérií žijúcich vo vašom gastrointestinálnom trakte nespôsobuje ochorenie a je v skutočnosti nevyhnutná pre optimálne zdravie. Niektoré kmene E. coli a salmonely sú však vysoko patogénne a môžu spôsobiť vážne ochorenie. Závažné prípady otravy jedlom v dôsledku E. coli a salmonely môžu spôsobiť poškodenie orgánov vrátane poškodenia obličiek.

Prevodovka

Patogénne kmene E. coli a Salmonella získavajú vstup do tela prostredníctvom úst. Nevarené mäso je bežný spôsob prenosu, ale kontaminovanými vodami a vajíčkami alebo expozíciou fekálií infikovaných ľudí alebo zvierat sú ďalšie zdroje. Akonáhle baktérie vstúpia do vášho čreva, množia sa a produkujú toxíny, ktoré poškodzujú výstelku čreva a vyvolávajú hnačky, horúčku a bolesti brucha, ktoré charakterizujú choroby prenášané potravinami. Zatiaľ čo väčšina ľudí sa zotaví z otravy jedlom v priebehu niekoľkých dní, E. coli aj Salmonella sa môžu dostať do vášho krvného obehu, kde ich toxíny môžu poškodiť obličky a ďalšie orgány.

Invazívne salmonely

Ak Salmonella preniká do steny čreva a vstupuje do krvného riečišťa, môže spôsobiť potenciálne život ohrozujúce ochorenie. Aj keď mnoho kmeňov Salmonella môže spôsobiť invazívne ochorenie, klasický príklad je tyfus spôsobený Salmonella typhi. Podľa prípadovej správy z roku 2005 v internej medicíne sa u 2 až 3 percent pacientov s týfusom vyskytuje komplikácia obličiek. Poškodenie obličiek sa môže vyskytnúť mnohými spôsobmi: Toxíny môžu spôsobiť priame poškodenie citlivých filtračných jednotiek obličiek; protilátky a iné imunitné molekuly sa môžu akumulovať v orgánoch; alebo proteíny z poškodených kostrových svalov môžu upchať obličkové kanáliky a poškodiť ich.

Patogénna E. coli

Rovnako ako Salmonella môžu patogénne kmene E. coli spôsobiť život ohrozujúce ochorenie. Poškodenie obličiek je pomerne častým dôsledkom infekcie spôsobenej tzv. E. coli produkujúcou shiga toxín, najmä u detí. Podľa prehľadu z roku 2005 v pediatrii sa u približne 15 percent detí infikovaných E. coli O157: H7 - častá príčina ťažkej otravy jedlom - rozvíja hemolytický uremický syndróm. Hemolytický uremický syndróm je charakterizovaný abnormalitami zrážania krvi, tvorbou modrín a zlyhaním obličiek. Niektorí pacienti s hemolytickým uremickým syndrómom vyžadujú dlhodobú dialýzu.

Ďalšie úvahy

Okrem toxínov, ktoré spôsobujú poškodenie orgánov, môžu patogénne baktérie cirkulujúce vo vašom krvnom riečisku „semenáť“ do obličiek, kde tvoria abscesy. Tieto abscesy, ktoré sú vreckami baktérií a odumretých bielych krviniek, zvyčajne vyžadujú chirurgickú drenáž. Vaše obličky môžu tiež utrpieť zranenie, ak sa v dôsledku choroby spôsobenej jedlom silne dehydratuje. Okamžitá liečba antibiotikami a intravenóznymi tekutinami môže zabrániť komplikáciám otravy E. coli a salmonelou.