Výživa

Dokážete získať dosť vlákna na diétu Paleo?


Mäso a zelenina sú hlavnými črtami diéty Paleo.

Jupiterimages / Liquidibrary / Getty Images

Dostatok vlákniny v paleo strave je možný, ale môže to byť výzva. Navrhovatelia paleo diéty naznačujú, že ľudský tráviaci systém nie je dostatočne vyvinutý na to, aby zvládol zrná, takže základmi stravy sú mäso, vajcia, orechy, semená, zelenina a malé ovocie. Aj keď v ovocí a zelenine je nejaká vláknina, môže byť náročné jesť každý deň dostatočné množstvo.

Prekročenie zrna

Mayo Clinic odporúča denný príjem vlákniny 25 gramov pre ženy do 50 rokov a 21 gramov pre ženy nad 50 rokov. Odporúčajú, aby muži do 50 rokov konzumovali 38 gramov vlákniny denne a 30 gramov pre mužov starších ako 50 rokov. Mnoho ľudí sa veľmi spolieha na celé zrná, aby každý deň spĺňali túto úroveň príjmu vlákniny, a zdá sa, že je potrebné nahradiť taký užitočný zdroj potravy ako skľučujúca úloha. Toto je ešte zložitejšie, keď si uvedomíte, že prísni paleoví stúpenci nejedia ani strukoviny bohaté na vlákninu ani rôzne škrobové zeleniny, a musia si denne získavať vlákninu z ovocia, zeleniny orechov a semien.

Naložte zeleninu

Nasledovníci Paleo majú tendenciu byť plodní v spotrebe zeleniny. Ak chcete maximalizovať príjem vlákniny v tejto diéte, zamerajte sa na konzumáciu niekoľkých šálok denne z tejto zeleniny: horčica a zelie, špenát, všetky odrody tekvice, karfiol, brokolica, ružičkový kel, kapusta, sladké zemiaky s kožou, avokádo a huby. Väčšina z týchto zeleniny obsahuje celulózové vlákno, ktoré sa pri varení ľahšie prechádza tráviacim systémom. Paru, pečieme alebo grilovajte zeleninu, aby si uchovali ostatné živiny a zároveň získali výhody vlákniny.

Ovocie bohaté na vlákna

Aj keď prísni prívrženci paleo konzumujú ovocie iba občas, je v rámci jedálnička jesť kúsok jeden alebo dva každý deň. Toto je dobrá správa pre váš príjem vlákniny: ovocie, ako sú jablká, všetky druhy bobúľ, banány, pomaranče, hrušky, sušené slivky, broskyne a iné kôstkové ovocie, figy, hviezdice, guava a persimmon, všetko zabalí dobrú vlákninu.

Orechy na semená

Orechy a semená sú základom paleo diéty, vďaka ich vynikajúcemu nutričnému profilu: vysoké množstvo zdravého tuku, bielkovín a minerálov, nehovoriac o vysokom obsahu vlákniny a všestrannosti ako náhradu zrna. Medzi orechy s najvyšším obsahom vlákniny patria mandle, pistácie, arašidy, vlašské orechy a para orechy. Tekvicové semená, sezamové semená, slnečnicové semená, ľanové semienka a chia semená majú vysoký obsah vlákniny a dajú sa ľahko nájsť vo väčšine obchodov s potravinami.